Na Slovensko začal proudit plyn z české strany

Praha - Po 11 dnech odstávky se Slovensko dočkalo dodávky plynu ze zahraničí. Surovina začala z české strany proudit krátce před půl devátou ráno. Informaci potvrdil Martin Chalupský, mluvčí společnosti RWE Transgas, která tranzit plynu zajišťuje. Díky plynu ze západu zruší Slovensko v pondělí omezení odběru pro firmy.

Techničtí pracovníci RWE se dali do práce v osm hodin, nejprve ale bylo třeba vyrovnat tlak v potrubích na obou stranách hranice. Je to vůbec poprvé, kdy plyn proudí přes česko-slovenskou hranici od západu na východ. Kvůli zavřenému přívodu plynu z Ruska a Ukrajiny se Slovensko dohodlo na náhradních dodávkách se západoevropskými dodavateli, mezi kterými je i RWE Transgas.

Podle Chalupského bude RWE Transgas dodávat na Slovensko z vlastních zdrojů ode dneška 3,75 milionu krychlových metrů zemního plynu denně. Celkový objem bude navýšen o 1,25 milionu krychlových metrů od dalších dodavatelů Slovenského plynárenského průmyslu; v úterý se objem dodávek zvětší o dalších 1,25 milionu krychlových metrů.

Video Telefonát Martina Chalupského
video

Telefonát Martina Chalupského

Dnes v noci svitla také naděje na obnovení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu. Ruský premiér Vladimir Putin a jeho ukrajinská kolegyně Julija Tymošenková po jednání v Moskvě oznámili, že „plynový“ spor je vyřešen. Smluvně by se úmluvy z dnešní noci měly stvrdit do pondělka a neprodleně poté by se měly obnovit dodávky evropským odběratelům.

Přes Ukrajinu obvykle proudí 80 procent ruského plynu, což představuje asi pětinu evropské spotřeby. Tyto dodávky zcela ustaly od 7. ledna.

Vladimir Putin a Julija Tymošenková
Vladimir Putin a Julija Tymošenková