„Jde tu o politické vydírání ze strany Turecka,“ řekl dnes německý ministr energetiky Michael Glos na jednání o energetice v Berlíně. Projektem plynovodu Nabucco chce Evropa získávat významná množství zemního plynu od Kaspického moře nezávisle na Rusku přes turecké území. Zájem o plynovod v těchto dnech vzrostl kvůli přerušení dodávek plynu do Evropy způsobenému rusko-ukrajinskými rozepřemi ohledně plateb za tuto strategickou surovinu.
„Turecký postoj je důkazem, že země zatím není připravena na vstup do unie. Jde primárně o fundamentální spor, který se týká podstatných rozdílů ve společenských názorech. Turecko není s to plnit některé závazky, dodnes není ani schopno udělat změny v ústavě,“ uvedl z Bruselu europoslanec Josef Zieleniec.

Turecko stupňuje své požadavky
Turecko, které o členství v unii usiluje už několik desetiletí, zahájilo přístupové jednání v roce 2005. Z celkových 35 kapitol bylo ale zatím otevřeno jen deset. Energetika je mezi těmi, o nichž se dosud nejednalo. Plánovaným plynovodem o délce 3500 kilometrů, vedeným mimo ruské území, má do zemí unie proudit plyn od Kaspického moře, případně až z Blízkého východu. Vyhlídka na turecké členství budí v některých členských zemích unie výhrady a odmítavé postoje. Přístupová jednání dál komplikuje otázka Kypru, rozděleného na řeckou a tureckou část.