Verdikt v kauze Zumwinkel: Za krácení daní ve státní Deutsche Post dva roky podmínka

Berlín - Bývalý šéf německé poštovní a logistické skupiny Deutsche Post Klaus Zumwinkel byl dnes kvůli daňovým únikům odsouzen podmínečně k dvěma letům vězení. Zumwinkel je nejznámějším protagonistou loňského skandálu kolem daňových úniků pomocí převodu peněz do Lichtenštejnska, čímž zkrátil stát o téměř milion eur na daních z kapitálových výnosů. Případ Deutsche Post následně upozornil na netransparentnost lichtenštejnského bankovnictví vůči Evropě i světu. Podle některých zdrojů lichtenštejnský daňový ráj "obývali" i Češi.

Trest, který Zumwinkelovi uložil zemský soud, je relativně mírný. Zumwinkelovi hrozilo až pět let vězení, udělené tresty jsou ale v případech daňových úniků obvykle mnohem mírnější. Dvouletý podmínečný trest požadovalo i státní zastupitelství.

Zumwinkel byl odsouzen za to, že v letech 2002-2006 prostřednictvím lichtenštejnského nadačního fondu před německými úřady ukryl téměř milion eur (zhruba 28 milionů korun). Možné další daňové delikty z období před rokem 2002 už přesáhly pětiletou promlčecí lhůtu.

Polehčující okolností pro pětašedesátiletého manažera bylo, že se k utajování daní minulý týden po zahájení soudního procesu přiznal. „Byla to největší chyba mého života. Lituji svého provinění a ponesu následky,“ řekl minulý čtvrtek. Mezitím Zumwinkel navíc urovnal všechny dlužné částky i s úroky.