ČR pomůže vytáhnout Lotyšsko z krize, půjčí mu 5,5 miliardy

Praha - Česká republika půjčí Lotyšsku 200 milionů eur, v přepočtu asi 5,5 miliardy korun, aby zemi pomohla vyrovnat se s hospodářským zemětřesením vyvolaným světovou finanční krizí. Mimořádná půjčka bude splatná za sedm let a bude bezúročná. Po dnešním jednání vlády o tom informoval ministr financí Miroslav Kalousek.

Prvních sto milionů eur dostane Lotyšsko od České republiky letos, zbylých sto pak v průběhu roku 2010. Kromě jistiny a nákladů spojených s vyplacením půjčky nemusí Riga Praze platit nic navíc. „Neproděláme ani korunu, ale ani korunu nevyděláme. Je to významný projev solidarity zemí EU vůči jejímu členu,“ uvedl Kalousek.

Lotyšsko se dostalo do mimořádné situace, kdy kvůli problémům s veřejnými financemi a poklesu ekonomiky nebylo schopné financovat svůj dluh vydáním nových dluhopisů na kapitálovém trhu. Země proto musela požádat o mezinárodní pomoc.

Pomůže EU i měnový fond 

Záchranný balík pro Lotyšsko bude mít hodnotu 7,5 miliardy eur. Složí se na něj hlavně Mezinárodní měnový fond, který slíbil 1,7 miliardy, Světová banka a Evropská banka pro rozvoj a obnovu. Evropská unie přispěje částkou 3,1 miliardy.Zahraniční půjčky pomohou Lotyšsku vyhnout se bezprostřednímu riziku státního bankrotu. Na rok 2009 však země jistě nebude ráda vzpomínat. Podle nedávné prognózy Evropské komise se letos propadne o 6,9 procenta, tedy nejvíce v unii.