Ministr Kalousek nesouhlasí s verdiktem Ústavního soudu, kontroly budou pokračovat

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek nesouhlasí s rozhodnutím Ústavního soudu, který rozhodl, že finanční úřady nesmějí kontrolovat podnikatele bez konkrétního podezření z nesrovnalostí jejich účetnictví. Kalousek chce v náhlých kontrolách pokračovat s tím, že se jeho lidé budou snažit získat potřebné důkazy o daňových únicích předem tak, jak to chtějí soudci. V závažných případech budou muset však zariskovat a jít na kontrolu bez nich.

Čeští podnikatelé tak musejí i nadále s namátkovými kontrolami počítat. „Ten nález Ústavního soudu je proti společnosti, proti lidem, proti státu, proti veřejným službám. Pomáhá pouze daňovým delikventům,“ konstatoval ministr Kalousek. Ministerstvo hledá způsob, jak soudcům vyhovět a v kontrolách pokračovat. To znamená například najít slabé místo v daňovém přiznání. Pro Hospodářské noviny uvedl, že „soud musel snad zešílět“. místopředsedkyně soudu Eliška Wágnerová zase pro českou televizi reagovala, že „nehodlá tančit na poli neslušnosti“.

Nikdo teď ale nedokáže říct, co mají mít úředníci v ruce, než vyrazí na kontrolu. Kromě udání by to mohly být třeba dokumenty, které našli při kontrole v jiné firmě. Teoreticky by také mohly jít úřady snazší cestou, kdyby si vybraly libovolnou položku z daňového přiznání a oznámily by podnikateli, že jim přijde podezřelá.

Finanční kontrola je podle ústavních soudců trochu jako policejní vyšetřování. Úředníci při ní také mají velké pravomoci, ale i detektivové nejdřív potřebují podezření, že někdo spáchal zločin. „Musí zde existovat konkrétními skutečnostmi podložené podezření, že daňový subjekt svou daňovou povinnost nesplnil,“ popsali soudci, jak si kontrolu představují. „Jde o výkon libovůle,“ nelíbí se soudkyni Elišce Wágnerové.

Díky kontrolám stát zpětně vybere až 6 miliard korun ročně. Každý třetí delikt je odhalen namátkovou kontrolou. Ministerstvo plánuje otevřít novou kauzu, tu by mohl dostat jiný senát Ústavního soudu a v případě oponentního posudku by následný rozpor musel řešit soud v kompletním složení.

Průlomový verdikt, na který se nyní mohou odvolat tisíce podnikatelů, řešil případ Radka Poláka z Jablonce, kterému úředníci po namátkové kontrole našli nedoplatek 13 000 Kč. Polák později prohrál i několik soudů. Vyhrál až u Ústavního soudu. Soudci prohlásili, že kontrola je obrovský zásah do práv člověka. Kromě toho, že musí odevzdat doklady, musí také pustit úředníky do firmy a třeba i do bytu. Podle soudců nelze v takové míře občany obtěžovat, neexistuje-li pádný důvod.