EU musí v krizi táhnout za jeden provaz, shodli se evropští odboráři s Topolánkem

Praha - Chce-li se Evropská unie v co nejkratší době vyrovnat s otřesy vyvolanými globální finanční krizí, bude muset postupovat společně a podle společných pravidel. Shodli se na tom při dnešní schůzce v Praze premiér Mirek Topolánek s generálním tajemníkem Evropské odborové konfederace Johnem Monksem.

„Shodujeme se na tom, že postup Evropské unie má být pokud možno společný, má podléhat společným pravidlům a má samozřejmě i společné řešení,“ prohlásil Topolánek. Společně by státy EU měly postupovat také podle Monkse; podle něj následky světové hospodářské krize ve 30. letech minulého století zhoršila právě různá protekcionistická opatření některých států.

„Očekáváme od českého předsednictví, že skutečně provede velmi razantní kroky,“ konstatoval. Podle Topolánka nyní vzhledem k hlubokému propadu evropské ekonomiky nastala chvíle pro zahájení krizové diskuse napříč jednotlivými členskými státy EU.

Bariéry pracovního trhu by měly padnout

Premiér uvedl, že se s Monksem shodli také v otázce podpory volného pohybu pracovních sil. „Je evidentní, že tato bariéra, za jejíž odstranění máme v úmyslu během toho půl roku bojovat, je jednou z věcí, které blokují pracovní trh, které snižují mobilitu evropského pracovního trhu,“ uvedl Topolánek.Topolánek si však dnes od šéfa evropských odborů vyslechl také kritiku. V memorandu Evropských odborů sklidil za to, že české předsednictví údajně podceňuje takzvané sekundární dopady krize, tedy dopady do sociální oblasti.

Společná energetická politika

Český premiér se při debatě s Monksem nevyhnul ani v poslední době často skloňované problematice energetické závislosti. Poukázal přitom na problémy některých evropských zemí se zásobováním plynem při nedávném rusko-ukrajinském sporu o dodávky. Evropská unie by podle něj měla mít společnou energetickou politiku, jako je tomu třeba v zemědělství.