Unie škrtá sama sebe, šetří tím 30 miliard ročně

Brusel - Brusel bojuje s byrokracií. Evropská komise se pochlubila zeštíhlením administrativních předpisů, především pro malé a střední podniky. Usnadňovat jim život si dala za cíl před čtyřmi roky. Dosavadní škrty podle Evropské komise šetří 30 miliard eur ročně. Brusel chce pokračovat a stejnou ambici má i česká vláda.

„Jestli tohle není úspěch, tak pak už nevím, co jiného,“ vyznamenal práci unijního aparátu proti boji s předimenzovanou administrativou eurokomisař pro obchod Günter Verheugen. Bruselští úředníci píší asi 80 procent všech administrativních předpisů, kterými se pak lidé v EU řídí. Teď se chlubí jejich zjednodušením. Otázkou ale je, kdy se to projeví v praxi. Podnikatelé to zatím moc nepozorují.

Byrokracie není vždy jen bruselská. Tady normy vznikají, ale státy jsou někdy při jejich převádění často papežštější než papež. Třeba v Česku se pak balí koblihy nebo montují bezdotykové baterie v restauracích, ačkoli Brusel to nepožaduje. „Ročně firma spotřebuje 930 hodin na splnění všech povinností a hlášení všem českým úřadům,“ spočítal ředitel České podnikatelské reprezentace při EU Michal Kadera. Jen šest zemí z unijní sedmadvacítky nemá program na boj s úředním šimlem. Nápad přišel z Nizozemska, převzala ho Velká Británie a pak i Evropská komise. Do roku 2012 chce evropskou administrativu seškrtat o čtvrtinu.