Wen Ťia-pao v Davosu: S jüanem nemanipulujeme

Davos - První den davoského ekonomického fóra svedl do místní kongresové haly k úvodní řeči čínského premiéra Wen Ťia-paa a tvář fóra Klause Schwaba, který před 40 lety první davoský ročník otevíral. Následnému zahájení každoročního mítinku dominovala přítomnost ruského premiéra Vladimira Putina nebo Michaela Della, hlavy počítačové firmy stejného jména. Fórum bude třeba i za účasti českého prezidenta Václava Klause pokračovat až do neděle.

Hlavní slovo budou mít letos politici. Právě oni teď díky mohutným finančním injekcím v řadě zemí rozhodují o tom, která prodělávající banka nebo firma přežije.

První z řady, čínský premiér Wen Ťia-pao, začal konkrétně, odmítl invektivu Spojených států, že jeho vláda uměle operuje se svou měnou tak, aby čínský jüan byl atraktivnější pro importérské země a ty dávaly přednost v mezinárodním obchodě Číně.

„Úder“ Spojeným státům vrátil ruský premiér Putin, když označil Spojené státy jako viníka krize. Pak už se ale Putin věnoval poznámkám na adresu ruských investorů, kteří silně pociťují dopady krize. Svět upozornil na narůstající izolacionismus jednotlivých států, varoval před slepou důvěrou vládním krokům a doporučil, aby se svět soustředil na diferencovanost rezerv do více měn.

Do švýcarského Davosu se na tradiční světové ekonomické fórum tentokrát sjela elita nejen z řad bankéřů, ale také politiků. Hlavním tématem debat bude hospodářská krize. Jestli dříve byl Davos platformou především pro uzavírání obchodů zúčastněných mocipánů, teď se čeká především diskuze nad směřováním světové ekonomiky a široký zájem o ni. „Doufám, že to bude konstruktivní debata, nemůžeme ztrácet čas slovy jako: tohle je největší světová krize, musíme na ni najít nějaké řešení,“ prohlásil na úvod zakladatel davoského fóra Klaus Schwab. „Letos budeme opravdu vyhrnovat rukávy, čeká nás hodně práce. A myslím si, že všichni si jsou vědomi téhle světové výzvy a chceme se ujistit, že zdejší nálada to bude reflektovat,“ přidal CEO události a její značky Robert Greenhill.

Zítřejší 12hodinový maraton vystoupení a debat začíná v 9 hodin ráno. Řečníky v čele s Jean Claude Trichetem, José Manuelem Barossem nebo Billem Clintonem přenáší živě portál ct24.cz.