Odbory, vláda a zaměstnavatelé dnes jednají o dopadech krize

Praha - Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se dnes v Praze setkají na mimořádném jednání tripartity, jehož hlavním tématem bude stav české ekonomiky v době současné krize. Odbory přitom kritizují kabinet, že na krizi zareagoval pozdě. Bezmála po roce se tripartity zúčastní také premiér Mirek Topolánek (ODS). Se sociálními partnery bude rovněž jednat o jejich začlenění do akcí souvisejících s českým předsednictvím Evropské unie.

Zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) chtějí na jednání předložit vlastní ekonomický pohled na opatření pro hospodářskou krizi. Vláda by podle odborů měla posilovat podporu růstu a vyhnout se údajnému plýtvání zdroji veřejných rozpočtů. „Měla by se snažit podpořit poptávku a spotřebu, protože vývozní možnosti, zlepšení obchodní bilance, snížení zahraničních vlivů bude mimo rámec vlády. Samozřejmě se nestavíme proti podpoře vývozu,“ řekl sociálně demokratický senátor a předseda ČMKOS Milan Štěch.

Odbory chtějí v boji s krizí čerpat inspiraci od sousedů

Podle odborářů je ve vyspělých evropských zemích běžné, aby vláda v „krizových“ momentech vyzvala ke spolupráci právě odbory. „My od vlády požadujeme, aby objektivně analyzovala příčiny krize, její současné trendy, aby analyzovala, jaké metody používají a uplatňují země, se kterými jsme úzce propojeni a aby otevřela a vedla skutečný dialog se subjekty, které se na dopadech krize také prakticky účastní, to znamená veřejnost a její zástupci,“ dodal Štěch.

K některým návrhům odborářů na možnosti řešení krize se kloní i zaměstnavatelé. Svaz průmyslu a dopravy navrhuje podpořit tuzemské hospodářství, a to stanovením termínu přijetí eura, změnou podnikatelského prostředí nebo rozšířením veřejných zakázek. Naopak příliš není nakloněn státní podpoře vybraným podnikům.

Mirek Topolánek na společná jednání tripartity od loňského jara nechodil a nechal se na nich zastupovat ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem. Odboráři loni v březnu opustili jednání poté, co je a zaměstnavatele Topolánek ostře kritizoval kvůli postoji k daňovému zvýhodnění stravenek. Premiér se vzápětí za své jednání omluvil.

Milan Štěch
Milan Štěch