Bělorusko jedná s Kremlem o plyn, dostane ho „se slevou“

Minsk/Moskva - Běloruský premiér Sergej Sidorskij bude v Moskvě jednat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o ceně ruského plynu pro Bělorusko. Stejně jako Ukrajině ani Bělorusku se nelíbí představa, že by se cena ruského plynu měla vyrovnat tomu, kolik platí západní státy, a chce proto vyjednat záruky. Pravděpodobná cena za tisíc kubických metrů pro Bělorusko bude sto padesát až dvě stě dolarů, zatímco tržní cena se pohybuje na 450 dolarech.

Tématem bělorusko-ruského jednání bude především způsob platby. Rusko usiluje o změnu způsobu tvorby ceny - nemít roční fixovanou taxu, ale reagovat na aktuální výkyvy. To se však Bělorusku příliš nelíbí, neboť státem ovládaná běloruská ekonomika by nemusela navýšení cen zvládnout. Přesto se předpokládá, že Moskva vyjde Minsku víceméně vstříc.

Za nízkou cenou stojí podle Ondřeje Soukupa z Hospodářských novin ruské obchodní zájmy. „Rusko se chce dostat na běloruský trh. Bělorusko bude řadu podniků privatizovat a Rusko si chce zanechat možnost preferenční podmínky, kterou prezident Lukašenko nechce poskytnout zadarmo,“ řekl Soukup. Bělorusko se ale snaží své státní podniky prodat především evropským společnostem, protože ty za ně mohou nabídnout více.

Bělorusko s Ruskem vedly spor o plyn už v roce 1994. Analytici ale nepředpokládají, že by současná jednání situaci nějakým způsobem vyhrotila. „Kreml je momentálně naladěn poměrně radikálně, takže pokud druhá strana zaujme pevný principiální postoj, může se stát cokoliv. Je to ale daleko méně očekávatelné, protože v případě Běloruska by chyběl politický motiv. Alexandr Lukašenko sice v očích Kremlu není žádný zázrak, ale s neoblibou ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka se to nedá srovnat,“ řekl Soukup.

Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin
Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin