Exxon měl loni opět nejvyšší zisk z amerických firem

New York - Americký ropný koncern Exxon Mobil loni navzdory poklesu cen ropy ve druhé polovině roku hospodařil s rekordním ziskem 45,2 miliardy dolarů (téměř 983 miliardy Kč). Částka, která by téměř pokryla roční rozpočet Česka, je nejvyšším ziskem, jaký dosud vykázala společnost ve Spojených státech. Exxon tak překonal předchozí vlastní rekord z roku 2007, který činil 40,6 miliardy dolarů.

V samotném čtvrtém čtvrtletí se ale zisk propadl o 33 procent na 7,8 miliardy dolarů. Ceny ropy se v tomto období snížily o 60 procent. Příjmy klesly o 27 procent na 84,7 miliardy dolarů.

Na počátku loňského roku ceny ropy překonaly 100 dolarů za barel a do června vystoupaly až na rekordních téměř 150 dolarů za barel. Od té doby ale kvůli prohlubující se globální ekonomické krizi klesly téměř o 70 procent.

Exxon provozoval v České republice 43 čerpacích stanic Esso, předloni se ale rozhodl z místního trhu a dalších zemí ve střední Evropě kvůli nízkému podílu na trhu stáhnout. Všechny své čerpací stanice v Česku, na Slovensku a Maďarsku Exxon prodal italské společnosti Agip.