Evropská komise znovu nařídila Slovensku, aby změnilo pravidla hospodářské soutěže

Brusel - Slovensko musí změnit pravidla pro hospodářskou soutěž v elektronických komunikacích, energetice a sektoru poštovních služeb, nařídila mu to Evropská komise. Současné zákony na Slovensku totiž kvůli některým úpravám odporují evropskému právu. "Je důležité, aby byla slovenská legislativa rychle změněna, aby slovenský antimonopolní úřad mohl uplatňovat právo EU bez jakýchkoliv omezení," uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová.

Slovensko má na změny dva měsíce, jinak mu hrozí žaloba u Evropského soudního dvora a v krajním případě i pokuta. Tento případ ale není jediný, kdy se Evropské komisi nelíbila legislativa v oblasti hospodářské soutěže. Před 14 dny provedla spolu se slovenským antimonopolním úřadem neohlášenou prohlídku v prostorách společnosti Slovak Telekom. Firma prý narušila unijní pravidla a zneužila své dominance na trhu.

Ještě větší problém má Slovensko v Bruselu s poštovními službami. Komise loni v prosinci zahájila právní kroky kvůli tomu, že země nedávno obnovila monopol Slovenské pošty na některé služby. Kontroverzní novelu přijala vláda v únoru a týkala se doručování tzv. hybridní pošty, tedy kombinace elektronických a listovních zásilek. Předtím se tato služba poskytovala volně v rámci hospodářské soutěže. Komise tak na Slovensko dlouhodobě naléhá, aby konkurenci v tomto segmentu trhu obnovilo, v říjnu mu to nařídila.

Slovensko se nehodlá s odmítavým postojem vůči monopolu pošty smířit bez boje. Tamní premiér Robert Fico minulý měsíc prohlásil, že země plánuje podat na Evropskou komisi kvůli jejímu jednání žalobu. Evropská unie prosazuje, aby mohla na trhu s poštovními službami ve větší míře působit konkurence. Slovensko by mělo trh poštovních služeb otevřít nejpozději od roku 2013. Se stejným datem se počítá i v případě České republiky.