Porcelánky musí vyrábět takové zboží, které Čína neumí

Karlovy Vary - Končí víc než 200letá tradice výroby českého porcelánu? Obavy jsou na místě. Po privatizaci v 90. letech zanikla víc než polovina českých porcelánek. Po vyhlášení konkurzu na akciovou společnost Karlovarský porcelán jsou ohroženy další. Čeští výrobci totiž s obtížemi čelí hlavně expanzi levného porcelánu z Číny.

Porcelánky se proto musí zaměřovat na ty segmenty trhu, které Čína zásobit neumí. Recept na úspěch představil jednatel porcelánky Haas a Czjezek Zdeněk Uhlíř: „Musíme dělat to, co Číňané neumějí: malé série, široký sortiment, dekory na zakázku nebo různě kombinované soupravy.“ Další porcelánka Leader Loučky se zase zaměřuje na kvalitní porcelán: „My se zaměřujeme na segment drahého a nejdražšího porcelánu. Ročně vyprodukujeme asi sto tun toho nejkvalitnějšího porcelánu,“ vysvětluje ředitel Karel Tetur. Jen pro srovnání, Karlovarský porcelán produkoval deset tisíc tun porcelánu ročně.

Dobře si vedou i výrobci unikátního cibuláku a figurálního porcelánu v Dubí a v Duchově. Rozvoj turistického ruchu pak drží nad vodou výrobce hotelového porcelánu v Karlových Varech-Dvorech. V posledních dvaceti letech se v regionu objevují také menší dílny, které se zabývají hlavně dekorací porcelánu. Zakládají je většinou manažeři nebo zaměstnanci zanikajících porcelánek. Některé dosahují i dvacetimilionových obratů ročně.

Do roku 1989 byl monopolním výrobcem státní podnik Karlovarský porcelán, který měl sedmnáct závodů. V průběhu 90. let proběhla privatizace a ze základu státního podniku vznikla akciová společnost. Z té se vyčlenilo devět porcelánek, které odkoupili různí majitelé. Akciovka Karlovarský porcelán soustřeďovala výrobu vesměs levnějšího užitkového porcelánu a čtyři z původních osmi závodů zavřela. Zbylé jsou dnes v konkurzu. Ze samostatně privatizovaných skončily Březová, Dalovice, Jakubov a Stružná.