Češi si svůj majetek příliš nepojišťují

Praha - Češi si svůj majetek nechávají pojistit daleko méně než vyspělé evropské země. V roce 2008 zaplatili Češi na pojistném o desetinu míň než průměr Evropské unie. Jak vyplývá z průzkumu České asociace pojišťoven, většina lidí také nemá o svém pojištění dostatečný přehled, často zanedbává změny v ocenění svého majetku a nearchivuje si potřebnou dokumentaci.

Většina Čechů pokládá pojištění majetku za zbytečný luxus, a to včetně pojištění živnostníků a domácností. Daleko častěji se v Česku nechávají pojistit auta. „Za posledních 10 let má majetkové pojištění relativně malou dynamiku,“ přidává ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.

V průměru investují Češi do pojištění majetku dva až tři tisíce a nejčastěji si ho sjednávají na osm až deset let. Poté už se však o něj přestanou starat. I když cena jejich majetku narůstá, pojištění si nezmění. Dále si Češi neschovávají dokumentaci a často si ani nemohou vzpomenout, co přesně mají pojištěné. „Další chyba je, že nečtou pojistné podmínky, což je důležité, aby věděli, co mají sjednáno,“ upozorňuje manažerka komunikace ČAP.

Majetek nejčastěji ohrožují požáry, krádeže, vandalizmus nebo prasklá voda. Největší částky však pojišťovny v uplynulých deseti letech vyplatily za povodně, a to dohromady přes 48 miliard korun.

Marcela Kotyrová
Marcela Kotyrová