Prodej aut v USA pokračuje ve volném pádu, je na 27letém minimu

Washington - Výrobcům osobních aut ve Spojených státech se v důsledku hospodářských otřesů vyvolaných světovou finanční krizí stále nedaří. V lednu se jim prodej propadl o 37 procent na 656 976 vozů. USA tak v prodeji osobních automobilů poprvé v historii překonala Čína. Automobilovému průmyslu se ale nedaří i jinde ve světě. Nižší zájem je o japonské vozy, ale také o evropské značky. Naopak poměrně dobře si vedou Korejci.

Podle sezonně upravených a celoročně přepočtených údajů se prodej nových aut v USA snížil na 9,57 milionu kusů. Tento údaj je nejhorší od června 1982. „Lidé si nechtějí kupovat nové auto značky, o níž nevědí, jestli bude za půl roku existovat,“ popsal v rozhovoru pro ČT24 důvody nízkého zájmu o nákup nového vozu šéfredaktor týdeníku Auto7 Jan Blažek.

Asijské automobilky následují své americké konkurenty

Jen Korejci si drží expanzi

„Hyundai s Kiou vyrábějí poměrně cenově příznivé modely, které si v současné těžké době nacházejí stále více zákazníků,“ vysvětlil Blažek.

Kdy bude lépe?

Leden obvykle patří v prodeji aut k nejslabším měsícům. Letošní propad byl však meziročně již 15. měsíčním snížením za sebou a na zlepšení si zřejmě automobilky budou muset ještě počkat. Analytici očekávají obrat nejdříve v druhé polovině letošního roku, kdy by se mohl začít projevovat příznivý vliv z opatření na stimulaci ekonomiky.