Evropským letištím se nelíbí, že Ryanair omezuje počet příručních zavazadel

Brusel - Evropským letištím vadí, že nízkonákladová letecká společnost Ryanair striktně omezuje počet zavazadel, která si mohou vzít cestující na palubu. Irská společnost v některých případech trvá na tom, že pasažéři mohou mít jen jedno zavazadlo, aby se urychlil nástup do letadla. Toto nařízení ale poškozuje obchodníky, kteří na letišti působí.

Cestující si totiž mnohdy nemohou vzít na palubu nákup z letištních obchodů, které většinou neúčtují clo. „Přestože toto pravidlo není uplatňováno vždy, podstatně narušuje principy, na jejichž základě letiště vypočítávají poplatky pro aerolinky. Zároveň poškozuje pasažéry, pro něž se nakupování na letišti stalo součástí jejich cestování,“ uvedla evropské část asociace letišť ACI.    

Podle asociace příjem z obchodů činí až polovinu celkových tržeb letišť a právě tento příjem Ryanairu zaručuje levnější letištní poplatky. „Poplatky placené aerolinkami a cestujícími pokrývají náklady za užívání letištní infrastruktury. Evropská letiště jsou z velké části závislá na příjmech mimo leteckou dopravu, aby mohla financovat vlastní rozvoj,“ uvedla asociace. Podle jejího ředitele Olivera Jankovce je postoj Ryanairu krátkozraký, když na jedné straně počítá s nízkými letištními poplatky, ale zároveň omezuje příjmy, které letiště získávají mimo leteckou dopravu.

Ryanair patří v Evropě k průkopníkům nejrůznějších poplatků za odbavení, několikrát například zdražil platby za každé zavazadlo. Zároveň jeho politika nutí cestující k tomu, aby si tiskli palubní vstupenku již doma a létali pokud možno s příručním zavazadlem. Tento postup přitom v rámci snižování nákladů časem zavedla celá řada nízkonákladových aerolinek.