Fiat znovu zavře továrnu, čeká na státní podporu

Turín - Italská automobilka Fiat v březnu na další dva týdny přeruší výrobu ve své největší továrně Mirafiori. Firma se totiž v době krize na automobilovém trhu snaží snižovat náklady. Italský premiér Silvio Berlusconi prohlásil, že vláda brzy představí rozsáhlá opatření na podporu automobilového průmyslu. Ten v Itálii přímo či nepřímo zaměstnává zhruba 375 tisíc lidí.

Generální ředitel Fiatu Sergio Marchionne minulý měsíc varoval, že pokud vláda nezasáhne, hrozí automobilovému průmyslu v zemi ztráta 60 tisíc pracovních míst. Fiat, který italskému automobilovému průmyslu dominuje, již v polovině prosince uzavřel na měsíc většinu svých domácích továren, aby se vyrovnal s poklesem poptávky po automobilech.

Automobilka minulý měsíc oznámila, že její čistý zisk se ve čtvrtém čtvrtletí propadl o téměř 70 procent na 180 milionů eur (zhruba pět miliard korun) kvůli poklesu poptávky v západní Evropě a zpomalení ekonomiky v Jižní Americe. V celém loňském roce se zisk snížil o 16 procent na 1,72 miliardy eur.

Fiat nedávno podepsal s americkým rivalem Chrysler nezávaznou dohodu o vytvoření strategického partnerství, v jehož rámci by získal v Chrysleru pětatřicetiprocentní podíl. Dohoda by měla oběma podnikům pomoci čelit největší krizi v automobilovém průmyslu za posledních několik desetiletí.

Prodej automobilů ve vyspělých zemích již delší dobu klesá a poptávka začíná v poslední době ochabovat rovněž na rozvíjejících se trzích. Za slabou poptávkou po automobilech stojí mimo jiné zhoršení přístupu k úvěrům a zpomalení ekonomického růstu v důsledku finanční krize.