Propuštění skláři přicházejí kvůli fiktivnímu odstupnému o nárok na podporu

Světlá nad Sázavou (Havlíčkobrodsko) - Propuštění skláři ze závodů Sklo Bohemia se dostali do bludného kruhu. Krachující firma jim v potvrzení o příjmech uvedla téměř šedesátitisícové odstupné, které nejenže nikdy nedostali, ale navíc kvůli nepravdivému dokumentu přicházejí o sociální příplatky a v budoucnu třeba i o příplatky na děti.

Když firma Sklo Bohemia na konci roku 2008 zkrachovala, rozdala svým zaměstnancům výpovědi. Po pár měsících je však šokovala, když jim razítkem a podpisem stvrdila, že jim dříve vyplatila řádově desetitisícové fiktivní odstupné. „Paní mzdová účetní mi potvrdila příjem za čtvrtletí a byla jsem z toho zdrcená, protože mi potvrdila odstupné, které já jsem nedostala, nikdo ho nedostal a nedostane,“ stěžuje si bývalá zaměstnankyně Renata Pokorová, jejíž údajné odstupné mělo činit 56 348 korun.

Kvůli nepravdivým informacím se však lidé nedočkají ani sociální podpory na úřadu práce, která je pro ně v těžké životní situaci klíčová. Paní Pokorová, matka tří dětí, tak přichází měsíčně o dva tisíce.

Podle pracovníků oddělení státní sociální podpory při úřadu práce i podle konkurzní správkyně skláren je navíc vše v souladu se zákonem. „My jsme to vyplnili podle zákona, my to vyplnit musíme, ještě se jim z toho sráží daň, pojištění a tak dále,“ tvrdí ředitel Úřadu práce v Havlíčkově Brodě Martin Zakouřil. Vzápětí však připouští, že skláři své peníze ve skutečnosti nedostanou.

Sklářů se zastává ministerstvo

Zhruba 350 sklářů, kteří se na úřadě tento týden zaevidovali jako nezaměstnaní, snad nalezne oporu na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV). „Tento postup je zřejmě nezákonný,“ vzkazuje do Havlíčkova Brodu ministr Petr Nečas s tím, že peníze, které skláři nedostali, není možné posuzovat jako příjem.

„Obecně platí, že veškerá potvrzení zaměstnavatele o výplatě mzdy nebo odstupného musí být pravdivá,“ říká mluvčí MPSV Jiří Sezemský. Ministerstvo slibuje, že propuštění skláři o příspěvky nepřijdou. Mimořádnou kontrolu mohou však na Vysočinu úředníci poslat až poté, co obdrží písemnou stížnost.

Havlíčkobrodský úřad práce nyní už eviduje celkem 700 uchazečů z řad bývalých zaměstnanců skláren Sklo Bohemia. Nezaměstnanost na Světelsku po krachu skláren stoupla skoro čtyřnásobně a přiblížila se ke 20 procentům. S tak vysokou nezaměstnaností se zatím žádné město na Havlíčkobrodsku nemuselo potýkat.