Česká ekonomika byla loni opět exportní, přebytek obchodu ale klesl

Praha - Zahraniční obchod Česka skončil v loňském roce přebytkem 69,4 miliardy korun, což bylo o 18,5 miliardy korun méně než v roce 2007. Oznámil to dnes Český statistický úřad. V samotném prosinci skončil zahraniční obchod schodkem 11,8 miliardy korun, což bylo meziroční zhoršení o devět miliard.

Podle předběžných údajů se v prosinci meziročně v běžných cenách snížil vývoz o 13,4 procenta a dovoz o 8,2 procenta. Byl to největší prosincový meziroční pokles od roku 1994, vývoz i dovoz přitom klesají již třetí měsíc po sobě. Loňský prosinec měl oproti stejnému měsíci předchozího roku o dva pracovní dny více.

Vlivem mírného posílení koruny vůči euru a oslabení vůči dolaru byl patrný nižší pokles zahraničního obchodu v přepočtu na eura. V přepočtu na eura byl vývoz nižší o 12,8 procenta a dovoz o 7,5 procenta, zatímco v přepočtu na dolary byl vývoz nižší o 19,8 procenta a dovoz o 15 procent.

Tomáš Bartovský, mluvčí MPO

„My jsme přesto přesvědčeni, že Česká republika a její zahraniční obchod budou za rok 2008 patřit mezi ty lepší v porovnání s ostatními členskými státy Evropské unie.“


"Statistika tak jen potvrdila, že má ekonomika větší problémy s recesí
eurozóny, než se čekalo. Hlavní zprávou statistiky je, že obchod výrazně reaguje na krizi v západní Evropě. Ekonomika se letos jen těžko vyhne recesi. Jedinou nadějí zůstává koruna, jejíž slabé hodnoty pomohou ekonomice přežít," uvedla analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.