Francouzská centrální banka: Recese by mohla letos skončit

Paříž - Silný hospodářský útlum, který sužuje řadu zemí světa včetně států Evropské unie, by mohl skončit ještě v letošním roce. Prohlásil to dnes guvernér francouzské centrální banky Christian Noyer. Usuzuje tak z poklesu inflace a souboru opatření na oživení ekonomiky, které přijaly vlády několika zemí.

I když poslední tři měsíce loňského roku byly obzvlášť bolestivé, nižší ceny energií a komodit jsou důvodem k optimismu, protože inflace začala klesat právě v jejich důsledku.

„Stimulační plány jsou jedním z důvodů, proč doufáme, že hospodářská krize může skončit poměrně rychle,“ řekl Noyer v rozhovoru, který odvysílala rozhlasová stanice France Culture. Noyer je i členem bankovní rady Evropské centrální banky (ECB).

Už koncem letošního roku by tak podle Noyera mohla ekonomika začít opět zvolna růst. Nižší inflace podle něj může podpořit spotřebu a projeví se rovněž měnové kroky centrálních bank, hlavně pokles úrokových sazeb. Vliv uvolňování měnové politiky má na reálnou ekonomiku vliv už teď.

Podmínky financování a stav realitního trhu ve Francii jsou podle Noyera dobré. Druhá největší ekonomika eurozóny by tak podle něj mohla současné hospodářské problémy přečkat relativně bez větší úhony. Země za to údajně vděčí konzervativnějšímu přístupu při poskytování úvěrů lidem, kteří si chtějí pořídit bydlení.

Francie v prosinci předložila plán na podporu své vlastní ekonomiky v objemu asi 26 miliard eur. Noyer doufá, že soubor podpůrných opatření bude na ekonomiku působit rychle, protože plán se zaměřuje na podporu projektů, které jsou připraveny k realizaci.

„Z našeho pohledu je to stimulační plán, který by měl mít poměrně silný vliv na růst výroby a v konečném důsledku i na tvorbu pracovních míst,“ poznamenal šéf centrální banky.

Noyer se také vyjádřil k úvahám, že příliš velké rozdíly ve fiskální politice jednotlivých členů eurozóny by mohly vést k rozpadu tohoto měnového seskupení. V eurozóně je nyní 16 členů Evropské unie, avšak podle Noyera je nemyslitelné, aby některá země z eurozóny vystoupila, protože má rozpočtové problémy.

„Podle mého názoru je kompaktnost eurozóny pevná. Vystoupení z eurozóny je nemyslitelné, mělo by to následky, které by pro zemi, která by tak učinila, byly dramatické. Proto o tom nikdo neuvažuje,“ řekl. Připustil ale, že až finanční krize pomine, jednotliví členové budou muset dát jasně a rychle najevo, jak zlepší stav svých veřejných financí. To je důležité z hlediska spotřebitelské důvěry, řekl.