Švarcsystém jako lék na krizi? Proč ne, míní vláda

Praha - Připravovaný balíček, který má české ekonomice pomoci snáze se vyrovnat s dopady finanční krize, počítá mimo jiné i s návratem takzvaného švarcsystému. Ten spočívá v tom, že podnik místo zaměstnanců na tu samou práci najímá živnostníky, čímž ušetří peníze za zdravotní a sociální pojištění.

„Pokud budou lidé nuceni odcházet ze standardního zaměstnání, pak podpora čehokoliv, co není princip - zůstanu doma na podpoře a uvidím, jak to dopadne - je dobrá,“ řekl premiér Mirek Topolánek.

„Švarcsystém je velmi efektivní a účinný systém, jak zlepšit zaměstnanost v situacích, kdy je ekonomika v problémech a kdy zaměstnavatelé mají také problémy,“ přidal se člen ekonomické rady Pavel Kohout. Pro nápad hraje podle Kohouta i to, že Česká republika je zemí, kde je malý počet malých podniků a rekordní počet živnostníků. Dosahuje téměř milionu. Renesanci švarcsystému vítá i Hospodářská komora, proti jsou naopak odbory.

Švarcsystém dostal svůj název po benešovském podnikateli Miroslavu Švarcovi, který ho jako první počátkem 90. let aplikoval. Ve své továrně propustil všechny zaměstnance, aby s nimi následně uzavřel běžné dodavatelské smlouvy. Ušetřil tím nemalé náklady na zdravotní a sociální pojištění. Státu Švarcův „objev“ příliš po chuti nebyl. Za to, že neodváděl pojištění a daň ze mzdy, soud podnikateli vyměřil tři a půl roku ve vězení. Novela zákona o zaměstnanosti z roku 1992 pak podobný způsob zaměstnávání úplně zakázala.

Slevy na sociálním a zdravotním pojištění

Švarcsystém však není jediným opatřením, které má české ekonomice pomoci vyhnout se recesi, do které už upadla značná část evropských států na západ od českých hranic. Národní ekonomická rada vlády (NERV) ve stejné kategorii doporučuje kabinetu zavést slevu na sociálním pojištění, podporu dopravy v regionech a usilovat o co nejvíc peněz z EU na podporu regionů.

Češi by díky krizi mohli platit i nižší zdravotní pojištění. Ministerstvo zdravotnictví ho podle Hospodářských novin navrhuje snížit o procento. Zároveň s tím hodlá zvýšit spotřební daně na alkohol a cigarety. „Buď snížíme o jedno procento zdravotní pojištění u zaměstnavatelů, nebo toto snížení rozdělíme mezi zaměstnance a zaměstnavatele půl na půl,“ řekl náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Návrh ministerstva by snížil náklady firem na zaměstnávání lidí a zároveň by lidem zvýšil čisté příjmy. Měl by tak na jedné straně působit proti propouštění a na druhé podpořit spotřebu. Až dvanáctimiliardový výpadek v příjmech pojišťoven, který by nová úprava způsobila, hodlá ministerstvo zaplatit ze státního rozpočtu.

32 bodů na podporu ekonomiky

Dvaatřicetibodový plán nabízený ekonomickou radou vládě dále obsahuje skupinu opatření pod společným označením podpora podnikání a soukromých investic či podpora restrukturalizace a insolvenčních procesů. K dalším tématům balíčku patří podpora vědy, výzkumu a inovací, podpora školství a vzdělávání. Součástí plánu je také podpora exportu, obnova a posílení úvěrových linek a podpora ekologických a infrastrukturních výdajů.