PPF se nakonec nebude žalobou domáhat valné hromady Zentivy

Amsterodam/Praha - Skupina PPF nakonec nepodá žalobu, kterou se chtěla domáhat svolání mimořádné valné hromady farmaceutické firmy Zentiva. Na ní se chtěla dozvědět podrobnosti o nabídce Sanofi-Aventis na převzetí Zentivy. Podle mluvčího PPF Alexeje Bechtina už totiž PPF získala všechny potřebné informace na dnešní valné hromadě.

Akcionáři dnes na valné hromadě znovu podpořili nabídku francouzské společnosti Sanofi-Aventis na 1150 korun za akcii, která je platná do 20. února, a představenstvo společnosti jim doporučilo nabídku přijmout. Francouzská farmaceutická společnost již získala příslib představenstva na odprodej zhruba šesti procent akcií, které má vedení v držení.

Skupina PPF je přes dceřinou firmu Anthiarose Limited akcionářem Zentivy. Dříve požadovala úplnou informovanost akcionářů o obsahu exkluzivních smluv mezi managementem Zentivy a Sanofi-Aventis. Plánovala také odvolání současného představenstva, které bylo převzetí Zentivy nakloněno.

„Dostalo se nám uspokojivé odpovědi na naše otázky, a proto není důvod žádat o svolání další valné hromady soudní cestou.“

mluvčí PPF Alexei Bechtin

Dobrovolný odkup akcií už schválila i Evropská komise, ale s jednou podmínkou. Aby transakce mohla být uskutečněna, musí se Sanofi-Aventis ve východní Evropě zbavit 15 druhů léčiv. Podle zástupců Zentivy už Sanofi-Aventis souhlasila s tím, že se obě skupiny v Česku, Slovensku, Rumunsku, Bulharsku, Maďarsku a Estonsku vzdají některých svých produktů. 

Zentiva se zaměřuje na výrobu generik, což jsou levnější kopie originálních léků, kterým vypršela patentová ochrana. Celkově zaměstnává více než 6000 lidí a má výrobní závody v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Turecku. Akcie společnosti se obchodují na londýnské a pražské burze.