Masivní propouštění a snižování platů má GM zachránit před krachem

New York - Americký automobilový obr General Motors, který se v současnosti kvůli hluboké krizi celého odvětví potácí na hliněných nohách, propustí dalších deset tisíc zaměstnanců po celém světě. Zbylých 63 tisíc lidí, kteří budou i nadále pro koncern pracovat, se pak pravděpodobně nevyhne škrtání na výplatních páskách. Nová opatření jsou dalšími kroky ke snížení provozních nákladů před plánovaným předložením restrukturalizačního plánu americké vládě kvůli finanční pomoci.

Počet propuštěných v jednotlivých regionech bude podle vedení GM záviset na celkovém počtu zaměstnanců a tržních podmínkách v té které oblasti. Ve Spojených státech by mělo o práci přijít 3400 z 29 500 stávajících zaměstnanců koncernu. Od 1. května nejméně až do konce roku bude muset také většina zaměstnanců v USA vyjít se sníženým platem. Vedoucím pracovníkům se sníží mzdy až o deset procent, zbývajícím o tři až sedm procent.

Státní pomoc jako poslední záchrana

Hluboká restrukturalizace je podmínkou pro vyplacení vládní pomoci. Krátkodobé úvěry v celkové sumě až 17,4 miliardy dolarů nabídla v prosinci americká administrativa celému trojlístku velkých automobilek v USA, který kromě GM tvoří ještě Chrysler a Ford. Poslední jmenovaný se spoléhá na vlastní síly, GM s Chryslerem doufají, že je injekce ze státní kasy udrží nad vodou.

General Motors, jehož prodejní čísla loni spadla o 11 procent, musel přenechat vedoucí postavení na americkém trhu japonské Toyotě. V lednu prodal koncern meziročně bezmála o polovinu aut méně. Nebývale hluboké rány způsobené propadem poptávky si nyní snaží léčit většina světových automobilek. V časech nejhlubší ekonomické krize od 30. let je pořízení nového auta první věcí, kterou si domácnosti mohou odepřít.