Topolánek míří za Barrosem, mluvit budou o krizi

Brusel - Český premiér Mirek Topolánek se dnes v Bruselu setká s několika představiteli Evropské komise v čele s předsedou José Barrosem. Hlavním bodem programu dnešní schůzky je chystaný plán obnovy evropských ekonomik trápených dopady finanční krize. Oba čelní představitelé by měli také doladit podrobnosti mimořádné evropské rady, kterou Topolánek slíbil svolat ještě do konce února.

Na podporu evropského hospodářství se unie už rozhodla poskytnout finanční injekci ve výši zhruba 200 miliard eur. Nyní se jedná o tom, jakou přesnou podobu by podpora měla mít. Realizace plánu by měla být klíčovým tématem Topolánkovy dnešní mise v Bruselu, přičemž v rámci této debaty se zřejmě otevře i otázka pomoci evropským automobilkám.

Topolánek by měl dnes také oznámit datum konání mimořádného summitu EU, který české předsednictví svolává ke krizi někdy na konec měsíce do Bruselu. Na setkání šéfů států a vlád „sedmadvacítky“ by Češi chtěli podle úterního prohlášení ministra financí Miroslava Kalouska slyšet jasné a jednotné unijní NE protekcionismu.