Smutný pohled do statistik – průmysl v prosinci klesl o 14,6 procenta

Praha - Česká ekonomika si v poslední době začíná pomalu zvykat na špatná čísla. Žádnou výjimku nepřinesl ani poslední měsíc loňského roku. Podle čerstvých údajů Českého statistického úřadu vyrobily domácí průmyslové podniky meziročně o 14,6 procenta méně zboží. Po očištění od počtu pracovních dnů je propad statistiky dokonce ještě mnohem prudší, dosahuje 17,2 procenta. Za celý loňský rok si tak průmysl v Česku polepšil o pouhé čtyři desetiny procenta.

Pokles průmyslové výroby v prosinci navázal na červená čísla z předchozích dvou měsíců. Proti listopadu, kdy si průmysl odečetl 17,4 procenta, však přece jen o něco zpomalil. „Po velmi dobrém vývoji v prvních dvou čtvrtletích došlo ve čtvrtém čtvrtletí roku 2008 k překvapivému propadu průmyslové produkce. Propad byl tak hluboký, že smazal pozitivní výsledky prvních tří čtvrtletí a rok 2008 tak skončil zhruba na úrovni roku 2007,“ komentoval na tiskové konferenci čerstvé výsledky vrchní ředitel sekce produkčních statistik ČSÚ Josef Vlášek. Po očištění vlivu pracovních dní se průmyslová výroba v roce 2008 meziročně zvýšila jen o 0,2 procenta.


Na poklesu domácího průmyslu se nejvíce podepsaly výsledky automobilek a jejich dodavatelů. Výroba dopravních prostředků byla v prosinci o 20,7 procenta nižší než ve stejném měsíci roku 2007. Právě automobilový sektor přitom tvoří páteř české ekonomiky. „Po čtvrtém čtvrtletí zůstaly v českém průmyslu pouze ostrůvky budoucí naděje, jsou to jednotlivé podniky, které i přes tuto kritickou situaci stále hospodaří dobře,“ dodal Vlašek.

Markéta Šichtařová, ředitelka Next Finance:

„Problémy západoevropské ekonomiky se již plně přenesly k nám. Není třeba pochybovat o tom, že již ve čtvrtém kvartále ekonomika klesala. Recese se tedy letos nevyhne ani České republice.“


Za smutnými statistikami výrobců stojí podle Vlaška hlavně pokles poptávky, a to jak v zahraničí, tak i v České republice. Lidé se totiž kvůli finanční krizi začali bát o budoucí financování svých nákupů a začali více šetřit.

Česká ekonomika je ze třetiny tvořena sektorem průmyslu. A popis atmosféry jeho zástupců: Jedeme na 35 až 50 procent výroby, Mittal Steel. Máme letos méně zakázek, Tatra. Nejsme schopni uhrazovat fixní náklady, Slezan Frýdek-Místek.

Ještě horší zprávou než údaje o poklesu průmyslové výroby v uplynulých měsících jsou podle ředitelky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové čísla indexu nových zakázek. Ten totiž naznačuje, jakým směrem se bude ubírat vývoj do budoucna. Index se přitom zřítil o 24,8 procenta. „Je jasné, že propad bude dál pokračovat,“ dodává Šichtařová.

Méně práce = propouštění

Ruku v ruce se snižováním výroby musely firmy snižovat i počet zaměstnanců. Z výplatních listin průmyslových podniků tak v prosinci zmizelo 56 tisíc lidí, což představuje pokles o 4,7 procenta. Zbylí zaměstnanci se přesto mohli radovat z vyššího platu. Průměrná měsíční nominální mzda v prosinci 2008 vzrostla meziročně o 9,8 procenta na 24 394 korun.

Zdroj: ČSÚ
Zdroj: ČSÚ