Nová statistická data v Británii vedou zaměstnance dokonce ke xenofobním reakcím

Londýn - Sečtení ztracených pracovních míst v posledním čtvrtletí loňského roku vystrašilo příslušné autority i samotné zaměstnance. Nezaměstnanost, když trh práce zrušil téměř 150 tisíc míst, zasáhla 2 miliony Britů. To je nejvyšší číslo od roku 1997 a dává nejhorší vysvědčení labouristické straně od nástupu k moci. Mezinárodní organizace práce určila svou metodikou britskou míru nezaměstnanosti na 6,3 procenta.

„Je realitou, že projekce kondice ekonomiky do roku 2010 bude znamenat až 3 miliony nezaměstnaných,“ vyčíslil Spojenému království katastrofický scénář ekonom banky HBOS Mark Miller. „Ve srovnání s kontinentální Evropou by tato čísla nebyla takovým strašákem, Britové ale bývali zvyklí na nezaměstnanost poloviční,“ popsal současnou britskou hysterii spolupracovník České televize ve Velké Británii Ivan Kytka. 

Reakce vlády i centrální banky musejí opět přijít, shodují se odborníci. Bank of England se pravděpodobně v nejbližší době uchýlí k dalšímu snižování úrokových sazeb. Guvernér Mervyn King připustil, že by se banka mohla pokusit o takzvaný quantitative easing, který do praxe uvedla americká centrální banka Fed. „Nemusíme jít se sazbami až na nulu, další cestou je expanze nabídky peněz,“ uvedl King v reakci na šířící se recesi na Ostrovech. Aktuálně je základní úrok půjčky u centrální banky 1 procento.

„Britská ekonomika je v hluboké recesi,“

guvernér Bank of England Mervyn King

Hlavní starostí Bank of England je dosažení dvouprocentního inflačního cíle. Ten ale banka se současnou půlprocentní inflací podstřelila. Zaměstnanci, jejichž růst nominálních mezd byl podle statistik až 3 procenta, ale paradoxně z mizérie centrální banky profitují, jejich reálné mzdy jsou vyšší. To si ale mohou říct jen ti, kteří v práci zůstávají.

Stovky zaměstnanců ze sektoru energetiky ve středu protestovaly v exteriérech svých zaměstnání proti invazi pracovníků ze zahraničí, v časech, kdy práci nenachází 2 miliony domorodců. „Práce v Británii pro Brity,“ bylo jejich heslo.

„Práce v Británii pro Brity,“

nosné heslo protestů stovek zaměstnanců francouzského energetického koncernu Alstom v Milton Keynes a Isle of Grain 

Ministerstvo financí bude muset nabídnout další úlevy lidem. Premiér Gordon Brown, kterého v ročním horizontu čekají parlamentní volby, ve středu posnídal se zástupci velkých zaměstnavatelů a diskutoval s nimi řešení trhu práce.

Pozitivní zprávu, kterých Spojené království zažívá jako šafránu, přinesl retailový řetězec John Lewis. Letos přijme 1 000 nových pracovníků a dalších 5 000 příští rok.

The Royal Bank of England
The Royal Bank of England