Prodej Jablonexu ztroskotal

Jablonec nad Nisou - Prodej předního světového výrobce bižuterie Jablonexu se nezdařil. Proces, ve kterém mělo změnit majitele 98,1 procenta akcií, vedení podniku podle výkonného ředitele Pavla Marka definitivně zastavilo. Důvody, které k tomu vedly, firma nechce komentovat. Uvedla pouze, že bude pokračovat v restrukturalizaci výroby.

Devatenáct současných akcionářů Jablonexu se rozhodlo pro prodej firmy loni v srpnu poté, co ji neúspěšný boj se silnou korunou a levnou asijskou konkurencí donutil k masivnímu propouštění. Akcionáři však popírají, že by podnik prodávali primárně kvůli hospodářským problémům.

O Jablonex se ucházelo celkem dvacet zájemců. Vedení firmy se nakonec rozhodlo jednat o prodeji se skupinou slovenských investorů, která nabídla nejvyšší cenu, navíc byla vhodným kandidátem i z pohledu dalších parametrů. Především měla zájem o zachování a další rozvoj výroby bižuterie v Jablonci.
V továrnách české bižuterní a sklářské legendy pracuje v současnosti kolem 1800 lidí, a firma je tak největším zaměstnavatelem v jabloneckém regionu. Kromě bižuterie Jablonex vyrábí například českou měnu nebo známé české perličky. Roční obrat firmy dosahuje dvou miliard korun.