Ode dna se ekonomika odrazí ještě letos, věří manažeři

Praha - Finanční krize připravuje jejich podniky o výdělky a stahuje ke dnu ceny jejich akcií, kapitáni českého byznysu však zůstávají optimisty. Krize vyvrcholí ještě před koncem letošního roku a stav ekonomiky se pak začne zlepšovat. Podle aktuálního průzkumu společnosti Factum Invenio tomu věří 80 procent dotázaných z řad vedoucích manažerů a odborníků na finanční trhy.

Sedm z deseti finančních odborníků, kteří se průzkumu zúčastnily, považuje současnou krizi za nejhorší od 30. let. Stejný počet nicméně předpokládá, že česká ekonomika letos nezabředne do recese a navzdory propadu v sousedních zemích si udrží růst, a to do dvou procent. Česká národní banka ve své prognóze letos předpokládá pokles ekonomiky o 0,3 procenta, ministerstvo financí pak růst o 1,4 procenta.

Ze současné krize by podle průzkumu měl vyjít nejvíce posílen region střední a východní Evropy, což si myslí 41 procent zúčastněných. Na druhém místě jmenovali Čínu a až poté region Severní Ameriky. Zároveň se více než polovina dotázaných domnívá, že Evropská unie nevyjde z krize vůči ostatním částem světa posílena.

Kdo ví, kdo může za krizi?

Neshoda mezi dotázanými šéfy firem a odborníky panuje v otázce příčiny krize. Nejvíce z nich, bezmála třetina, viní příliš nenasytné banky. Pětina dotazovaných za problém považuje příliš strukturované investiční nástroje a 23 procent dotázaných pak vidí jako příčinu selhání regulace a dohledu.

Účastníci průzkumu se neshodli ani v tom, zda česká měna chrání tuzemskou ekonomiku lépe než euro. Celkem 44 procent se domnívá, že ano, naopak 46 procent se domnívá, že euro by ochránilo lépe. Důležitý je ovšem podle šéfa agentury Factum Invenio Jana Herzmanna názor samotných vedoucích manažerů. Více než polovina z nich se domnívá, že euro by bylo lepší.