Česká ekonomika si na konci roku udržela růst

Praha - Česká ekonomika si přes pesimistická očekávání analytiků ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku udržela meziroční růst, a to o jedno procento. Vyplývá to z předběžného odhadu Českého statistického úřadu. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím ovšem ekonomika poprvé od roku 1998 klesla, a to o 0,6 procenta. Za celý loňský rok hrubý domácí produkt výrazně zpomalil růst na 3,5 procenta oproti 5,9 procenta o rok dříve.

Výsledek překvapil i samotného ministra financí Miroslava Kalouska. „Je to o něco lepší číslo než jsme očekávali, jak konkrétně se to projeví v roce 2009 je mimořádně nejisté předvídat,“ uvedl strážce státní kasy.

Analytici vesměs očekávali stagnaci či spíše pokles ekonomiky, příznivý výsledek je podle nich pouze oddálením propadu Česka do recese. „Zatímco německá lokomotiva již dávno stojí ve stanici recese, český vláček se do ní rychle blíží,“ komentoval výsledky analytik společnosti Citco-finanční trhy Tomáš Volf.

Jan Mládek, ekonom:

„Myslím, že je to na dlouhou dobu poslední dobrá zpráva pro českou ekonomiku, údaj o růstu se zřejmě zkoriguje k horšímu, ale číslo zůstane přesto kladné.“

„Výsledky čtvrtého kvartálu alespoň o jedno období oddálily okamžik, kdy bude v české ekonomice oficiálně vyhlášena recese. Vzhledem ke značnému propadu exportu a přinejlepším stagnujícímu maloobchodnímu obratu lze soudit, že růst ekonomiky podpořil značný růst zásob, které se hromadily kvůli náhlému výpadku poptávky,“ dodal analytik Unicredit Bank Pavel Sobíšek.

Českou ekonomiku sráží pokles zahraniční poptávky

Hrubý domácí produkt Německa ve čtvrtém čtvrtletí podle dnešních údajů klesl o 2,1 procenta. Francouzská ekonomika v posledním loňském čtvrtletí překvapivě propadla o 1,2 procenta. Naopak slovenská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí sice zpomalila, ale její růst zůstal na relativně vysokých 2,7 procenta.

Helena Horská, analytička Raiffeisenbank:

„Na to, že se česká ekonomika pohybuje v prostředí recese, se vyvíjí stále ještě 'dobře'.“


Česká ekonomika se podle ČSÚ nacházela v sestupné fázi již od poloviny roku 2007, světová finanční krize pak hospodářské ochlazení jen zesílila. Přestože Česko přímo nezasáhla, v celosvětovém měřítku vyvolala pokles poptávky po zboží a službách. Problém s odbytem byl navíc podle úřadu umocněn opatrnějším přístupem bank k poskytování úvěrů.

„Projevilo se to silné posílení koruny z léta,“ říká člen NERV Martin Jahn s tím, že už tehdy bylo jasné, že se silná koruna u exportérů se zpožděním projeví. „Žádné kroky žádné vlády v současné době nejsou schopny recesi zastavit… Je to psychická záležitost, která se nedá odstranit tak rychle,“ dodal.

Spadne letos Česko do recese?

ČSÚ upozornil, že standardní odhad vývoje HDP a jeho složek, který zveřejní 11. března, se může od dnešních údajů částečně lišit. Vrchní ředitel sekce národních účtů ČSÚ Jan Heller připouští korekci do 0,5 procentního bodu. Předběžný odhad sestavuje ČSÚ na základě informací ze statistických zjišťování a administrativních zdrojů s využitím matematicko-statistických metod, dopočtů a kvalifikovaných odhadů.

Markéta Šichtařová, analytička Next Finance:

„Česká ekonomika je jednoznačně daleko za vrcholem. V prvním kvartále poklesne zhruba o 2 procenta. Za celý rok 2009 podle nás poklesne ekonomika jen o 0,4 až 0,8 procenta.“


Podle odhadů ČNB, ministerstva financí, ale i ekonomů bude kvůli finanční krizi ekonomika zpomalovat. Česká národní banka letos očekává pokles hrubého domácího produktu o 0,3 procenta. Podle ministerstva financí letos HDP poroste o 1,4 procenta. Analytici většinou letos očekávají pokles ekonomiky.

Co se týče občanů, pro nadcházející měsíce bude podle ekonoma  Miroslava Ševčíka nejdůležitější, zda si lidé udrží práci a firmy budou moci fungovat bez toho, aby kvůli propouštění zaměstnanců krachovaly. K tomu by mohlo dopomoci výraznější zjednodušení některých pasáží v zákoníku práce. „Tak aby nezanikaly celé firmy, ale mohly si dovolit propustit jednoho nebo dva pracovníky a fungovaly dál. Pomohlo by také výrazné snížení daňové zátěže,“ vysvětlil ekonom.