Topolánek diskutoval v Turkmenistánu možnosti projektu plynovodu Nabucco

Ašgabat - S realizací chystaného plynovodu Nabucco by podle českého premiéra a šéfa předsednické země EU Mirka Topolánka mohl pomoci březnový summit Evropské unie. Předseda vlády to dnes řekl po jednání v turkmenské metropoli Ašgabatu. Turkmenistán podle něj výstavbu tohoto takzvaného jižního energetického koridoru podporuje. Problém se zajištěním alternativních dodávek zemního plynu ze střední Asie do Evropy tak není na turkmenské straně, ale v přístupu unie, podotkl Topolánek. Dnes pokračuje Toplánkova zauralská mise návštěvou Ázerbajdžánu.

Topolánek ale věří, že se realizace projektu „pohne“ kupředu po březnovém summitu EU, pokud se tam českému předsednictví podaří zahájit vážnou diskuzi především o plynovodu Nabucco. Ten má snížit závislost EU na dodávkách z Ruska. „Nemyslím, že je to otázka turkmenské ochoty dodávat, je to otázka potrubí a vyřešení problémů s cestou, kudy má plánovaný jižní koridor vést,“ uvedl český premiér.

Turkmenistán, který je čtvrtým největším vývozcem zemního plynu na světě, vyváží tuto surovinu do Ruska, Íránu a příští rok zahájí tranzit do Číny. Pokud to dovolí bezpečnostní situace v Afghánistánu, uvažuje se o výstavbě plynovodu přes tuto zemi do Indie a Pákistánu. „Pokud Evropa bude váhat, může být tím posledním,“ varoval Topolánek. Hlavní obtíž ale vidí v chybějící rozhodné podpoře evropských velmocí pro Nabucco a celý projekt jižního koridoru. „Nemyslím, že by na to nebyly peníze nebo že by to někdo hodnotil jako nerentabilní projekt. Je to jen otázka politické vůle,“ zdůraznil premiér.

Projekt jižního koridoru, k němuž Praha chystá na květen vrcholnou schůzku zúčastněných států, podle něj nelze omezovat pouze na zemní plyn. Měl by zajišťovat transport kaspické ropy a zboží oběma směry. Přirovnal ho ke středověké hedvábné stezce, která přes střední Asii vedla a byla důležitou spojnicí Evropy s tímto regionem. Stejně tak to vnímají i Turkmeni, uvedl Topolánek po jednání s jejich prezidentem Gurbangulim Berdymuhamedovem, ministrem energetiky Tačberdym Tagjevem a šéfem diplomacie Rašidem Meredovem.

Energetické otázky dominují také rozhovorům českého premiéra v ázerbájdžánském Baku, kam se z Turkmenistánu přesunul a kde svoji dvoudenní cestu po střední Asii zakončí. Ve čtvrtek navštívil Kazachstán.