Microsoft nabídl čtvrt milionu dolarů za hlavu autora viru

San José - Americký softwarový gigant Microsoft vypsal odměnu 250 tisíc dolarů za nalezení autora počítačového viru označovaného jako Downadup či Conficker. Ten se objevil v říjnu loňského roku a od té doby se mu podařilo infikovat miliony počítačů po celém světě. Microsoft se rozhodl nabídnout odměnu, protože považuje tento virus za kriminální útok.

„Lidé, kteří vytvořili tento zákeřný virus, se musí trestně zodpovídat,“ řekl George Stathakopulos z divize Microsoftu, která se zabývá bezpečností počítačů. „Kdokoliv to vytvořil, způsobil značnou újmu našim zákazníkům, a my posíláme vzkaz, že uděláme vše, co můžeme, abychom přispěli k vašemu zatčení,“ dodal.

Podle společnosti Arbor Networks mohl virus zasáhnout až 12 milionů počítačů. Virus podle odborníků zatím v napadených počítačích neškodí, jen se připravuje na možný útok v budoucnu. Ten může spočívat například v krádeži citlivých dat či rozesílání spamu.

Virus využívá zranitelnost operačního systému Windows, kterou Microsoft odhalil loni v říjnu a následně na ní vydal opravu. Ta se uživatelům nahrála prostřednictvím automatické aktualizace, případně si ji lze stáhnout na stránkách firmy.

Microsoft v roce 2005 již vyplatil stejnou sumu dvěma osobám, které pomohly identifikovat tvůrce viru Sasser. Autor viru byl zatčen a odsouzen německými úřady.

Microsoft otevře své obchody

Ještě jedna zpráva dnes přišla ze Seattlu. Microsoft otevře síť vlastních prodejen se svým logem, protože se snaží dohnat úspěch svého rivala Apple v maloobchodním prodeji. Největší světový výrobce softwaru ale neuvedl, kolik obchodů chce otevřít, ani to, jaké zboží ze svého sortimentu nabídnou. Doposud přímo koncovým zákazníkům Microsoft v kamenných pobočkách neprodával.