Dárek pro české zemědělce: miliarda z EU a od vlády odpuštění daní

Praha - Českému zemědělství se možná blýská na lepší časy. Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) v dnešních Otázkách Václava Moravce naznačil, že by mohlo z přebytků unijního rozpočtu získat dodatečnou dotaci v úhrnné výši až jedné miliardy korun. Navíc ministr počítá i s tím, že by stát mohl živnostníkům, tedy i zemědělcům, odpustit daň z příjmů za loňský rok.

Česká republika se podle Gandaloviče snaží intenzivně jednat na poli Evropské unie o přílivu dodatečných peněz do sektoru zemědělství. Pomoci by tyto peníze měly například chovatelům skotu, které decimují nízké výkupní ceny mléka. „Evropské zemědělství má podle současného návrhu dostat 1,5 miliardy eur. Pro české zemědělství to zatím máme předběžně oceněno jako necelou jednu miliardu korun navíc,“ prozradil Gandalovič.

Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR, která hájí zájmy zemědělců, by přísun těchto peněz uvítal. Obává se ale, že se jedná jen o plané řeči.

Na odpuštění daní se Veleba a Gandalovič příliš neshodli

Ještě menší shoda panuje mezi oběma muži v otázce odpuštění daní živnostníkům. To je součástí návrhů na podporu hospodářskou krizí zasažené ekonomiky a mělo by se týkat i zemědělců. Podle Veleby má však plán jeden zásadní nedostatek, nebude se týkat všech rolníků. „Zemědělci nejsou jen soukromě hospodařící, jsou to i právnické osoby a těch právnických osob je významně více, takže podpora ano, ale pro všechny zemědělce,“ upozornil.

Podle Gandaloviče ale snížení daní všem zemědělcům možné není. Navíc podle něj nejsou velké právnické osoby krizí tolik ohroženy jako právě malí živnostníci. „Není možné říct, že někdo dělá v zemědělství, a proto mu snížíme daně,“ zdůraznil ministr.

České zemědělství se potýká s celou řadou problémů, které ještě výrazně umocnila hospodářská krize. Jedním z nejpalčivějších jsou nízké výkupní ceny mléka, kvůli kterým se značně snižují stavy skotu a zemědělci opakovaně vyhrožují protesty. Dalším problémem je disproporce mezi výší přímých plateb ve starých a nových členských zemích.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič a prezident agrární komory Jan Veleba v Otázkách Václava Moravce
Ministr zemědělství Petr Gandalovič a prezident agrární komory Jan Veleba v Otázkách Václava Moravce