Podle soudu mají Lesy ČR vyhlašovat výběrová řízení

Brno - Brněnský krajský soud dnes zamítl žaloby 16 firem na rozhodnutí antimonopolního úřadu (ÚOHS), podle něhož je správní orgán Lesy České republiky (LČR) povinen postupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Lesnické firmy s nutností zadávat výběrové řízení i nadále nesouhlasí, protože tím přichází o původní zakázky. Po vyslechnutí dnešního verdiktu uvažují o kasační stížnosti a vznesení požadavku na náhrady škod od LČR.

Státní podnik tak z nařízení soudu musí vybírat firmy, které pro něj těží dřevo. Dříve společnost vybírala své partnery podle vlastního uvážení, antimonopolní úřad však zakročil a nařídil vypisování výběrového řízení. Lesy tím pádem zrušily řadu předem nasmlouvaných zakázek a poškozené firmy si začaly stěžovat. Jde přitom o částky v desítkách milionů korun.

Podle rozhodnutí soudu se však podnik zabývá správou státního majetku a přírodního bohatství země, proto musí být jeho tendry pod veřejnou kontrolou. ÚOHS spolu se zástupci Lesů tak dostal za pravdu.

Zástupce žalujících firem Martin Nedelka:

„Se závěry soudu se neztotožňujeme. Uvažujeme o tom, že podáme kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.“

Firma se už několik let potýká s problémy kolem výběru lesnických firem. Původně je nevybírala v řádných tendrech, jak to podnikům v majetku státu ukládá zákon. Dlouhodobě se soudí v insolvenčním řízení s největší domácí lesnickou společností CE WOOD ohledně pohledávek, které byly vyčísleny na 156 milionů korun. Měla dokonce posvěcení ÚOHS, jeho úředníci ale později po konzultaci s Evropskou komisí své stanovisko změnili a právě to je jádrem současných sporů.

Obrat v právním názoru antimonopolního úřadu byl i jedním z pilířů žaloby
Lesů Hluboká nad Vltavou, úřad podle nich změnu svého rozhodnutí
nedostatečně obhájil. Podle soudce Davida Krause ale předchozí stanoviska antimonopolního úřadu, na rozdíl od toho posledního, nebyly přezkoumány soudem. 

Lesy České republiky spravují zhruba polovinu lesů v zemi, a hospodaří tak s mnohamiliardovým majetkem. Také jejich roční tržby se pohybují v miliardách korun, zisky ve stovkách milionů.

Objekt podniku Lesy ČR v Hradci Králové
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24