Topolánek v EP: Evropou obchází strašidlo protekcionismu

Brusel - Předseda Evropské rady Mirek Topolánek dnes v Evropském parlamentu spolu s předsedou Evropské komise José Barrosem znovu varoval před protekcionismem a ekonomickým nacionalismem. Síla Evropy v boji proti krizi musí podle Topolánka zůstat ve společném trhu, solidaritě a spolupráci a v dodržování stanovených pravidel. Pokud se politici nedohodnou na společném evropském postupu, bude krize podle českého premiéra podstatně delší.

Mirek Topolánek přejal nedávné přirovnání ekonomické krize ke chřipce, upozornil však, že i chřipka může přerůst ve smrtelnou epidemii. Upozornil především na politický rozměr současné krize, který může pomoci obnovit klíčovou důvěru v ekonomiku, ale také může ekonomickou krizi prohloubit.

Současná krize je podle Topolánka krizí důvěry, proto její řešení nezávisí jen na podnicích, ale v první řadě na politicích, kteří musí ukázat ochotu spolupracovat a dohodnout se na společném řešení. Proto také Topolánek kvůli současné krizi svolal na 1. březen do belgické metropole mimořádný summit EU. Na něm by také chtěl od šéfů států a vlád „sedmadvacítky“ slyšet jasné ne protekcionismu. Podle českého premiéra je summit motivován nutností mluvit spolu v době krize častěji než pouze v rámci plánovaných schůzí.

Mirek Topolánek, předseda Evropské rady:

„Evropou obchází strašidlo protekcionismu, populismu, nesolidarity, geniálních černobílých řešení, geniálních politiků, hledání viníků, potrestání nevinných a odměňování nepotřebných.“


Podle Topolánka jsou banky nedílnou součástí problému, musí proto být také součástí řešení. Nejprve je třeba banky vyčistit od toxických aktiv a poté zajistit, aby znovu přidělovaly úvěry. K tomu musí cítit důvěru v budoucnost a neobávat se politických rizik, upozornil Topolánek.

Pokud zvítězí protekcionismus a merkantilismus, všichni prohrajeme

Neschopnost dohodnout se na společném řešení na evropské úrovni a uchýlení se k protekcionismu by unii podle Topolánka připravily o její nejvýznamnější nástroje, tedy volný trh a vzájemnou solidaritu. V případě obrácení ekonomik dovnitř by navíc jednotlivé země musely dále čelit zhoršenému ratingu.


Topolánek také varoval před předvolebním populismem, který nabízí zdánlivě jednoduchá řešení a plýtvání rozpočtovými prostředky. Předsednictví je podle Topolánka spolu s komisí strážcem unijních pravidel. Členské státy by se měly navrátit zpět k dodržování paktu stability a růstu hned, jak to bude ekonomicky možné.