ČEZ odpustí část záloh lidem, kteří přijdou o práci, proud však letos nezlevní

Praha - Lidem, kteří ztratí práci, odpustí ČEZ na čtvrt roku zálohy na spotřebu elektřiny, slíbil to dnes generální ředitel energetické firmy Martin Roman. Jeho další plány na dobu krize zahrnují třeba vyšší investice nebo odklad plateb pro živnostníky. Zlevnění elektřiny, po kterém shodně volají domácnosti i firmy a kterému nahrává i stav na trhu, ale zatím chybí.

Odpouštět zálohy nezaměstnaným chce ČEZ minimálně do konce roku s tím, že zákazník bude muset prokázat ztrátu práce potvrzením z Úřadu práce. Nárok na takovou pomoc bude mít jen ten, kdo byl v předchozích šesti měsících trvale zaměstnán a v předchozích 12 měsících řádně platil firmě účty za elektřinu. Maximální výše pojištěné zálohy je 7500 korun.

Martin Roman, generální ředitel ČEZ:

„Průměrná cena, která se platí, je něco kolem 1200 až 1300 korun, takže ten kdo přijde o práci, dostane od nás vlastně v průměru dárek v hodnotě čtyř tisíc korun.“


Cena letos neklesne

Celkově firma počítá s výdaji v řádech stovek milionů. Úlevu v podobě zlevnění elektřiny ale pro letošek nechystá, a to přesto, že na energetické burze ceny od začátku roku klesly téměř o pětinu. Roman nicméně připouští, že menší čísla by se na účtenkách za elektřinu mohla objevit v roce 2010. „Pokud bude cena na burze, respektive cena, která je stejná v celém našem regionu střední Evropy, nižší než v loňském roce, tak určitě zlevníme,“ slibuje šéf ČEZu.

Zatím si zákazníci, kteří chtějí alespoň trochu ušetřit, mohou zafixovat cenu pro příští rok. Ta je v současnosti o čtyři procenta nižší než cena dnešní. Příští týden by ale mohla přijít ještě lepší nabídka. Podle analytika společnosti Atlantik Petra Nováka by za současné situace na trhu mohl meziroční cenový rozdíl dosáhnout až devíti procent.

Podnikatelé můžou odložit platbu

Po zlevnění elektřiny volají i drobní podnikatelé. ČEZ jim dnes slíbil alespoň odložení záloh o měsíc. Místo 12 plateb tak letos mohou podnikatelé zaplatit pouze 11. Poslední dvanáctou platbu uhradí až v příštím roce. Podle ČEZ tak jejich zákazníci z řad malých podnikatelů získají až 800 milionů korun. „Umožní to snížit zatížení úvěry zejména těm, kdo pracují v energeticky náročných oborech, jako jsou pekaři, truhláři,“ uvedl tiskový mluvčí firmy Ladislav Kříž.

„Zatím se celé to jejich opatření jeví spíše jako marketingový tah a odložení splatnosti záloh o třicet dnů samozřejmě nic neřeší,“ reagoval na nabídku ČEZu předseda Unie malých a středních podnikatelů David Šeich (ODS).

Vyšší investice pro víc pracovních míst

ČEZ počítá v rámci svého podpůrného balíčku také s navýšením investic o pět miliard korun. Podle vedení společnosti by měl tento krok pomoci vytvořit nebo udržet až pět a půl tisíce pracovních míst v dodavatelských firmách.