Obama posílá stamiliardy lidem, co nemají na splátky hypoték

Washington - Obrovskou podporu hypoték chystá administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy. Na podporu trhu bydlení vyčlení až 275 miliard dolarů. Chystané opatření by mělo pomoci až devíti milionům amerických domácností. Těm hrozí, že jim banka kvůli nesplácení hypotéky zabaví dům a nechá je vystěhovat.

Problémy amerického hypotečního trhu byly prvním hlasitým projevem nastupující finanční krize, která nakonec strhla do recese většinu ekonomik ve vyspělém světě a odstartovala sérii silných otřesů na světových trzích. Právě těm Američanům, kteří na hypotéku dosáhli jen díky špatné úvěrové politice domácích bank a v současnosti tak nemají na její splácení, se nyní dostane konkrétní pomoci.

Po sto miliardách pro Fannie Mae a Freddie Mac

Prezident Barack Obama představil plán na záchranu hypotečního trhu ve státě Arizona, který hypoteční krize zasáhla nejvíc. Mamutí injekce počítá s dvěma stovkami miliard dolarů pro polostátní hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac. Ty by díky této státní podpoře mohly investovat do hypoték a tím pomoci rozhýbat trh. Dalších 75 miliard má směřovat přímo k lidem, kteří mají největší problémy se splácením hypoték.

„Každý z nás platí za tuto krizi cenu. A každý z nás zaplatí ještě vyšší cenu, pokud dovolíme, aby se krize prohloubila,“ prohlásil Obama. Banky by na základě tohoto plánu mohly celkem pěti milionům domácností změnit podmínky splácení hypoték. Čtyřem milionům domácností by stát pomohl přímo - vyhnuly by se vyvlastnění nemovitostí.

Vydatnou podporu trhu s bydlením analytici vítají. Právě vyřešení situace v tomto sektoru je totiž podle nich podmínkou pro ukončení současné světové krize.