„Konto ve Švýcarsku“ ztrácí jedno ze svých kouzel - anonymitu

Zurich - Švýcarské bankovní tajemství už nebude tak tajemné jako doposud. UBS odhalí identitu 250 majitelů účtů pro účely vyšetřování amerických úřadů. Bohatí Američané jsou podezřelí z daňových úniků. UBS měla krýt až 20 miliard dolarů před přiznáním ve Spojených státech. Za to musí zaplatit 780 milionů dolarů pokuty.

Banka UBS je největším bankovním domem na světě, švýcarský bankovní sektor opečovává 7 bilionů dolarů, danit příjem nebo majetek v jiné zemi švýcarská legislativa nezakazuje. Dnešní soudní příkaz a následná dohoda amerických federálních úřadů a banky UBS bude ale nejspíš znamenat postupnou erozi unikátnosti švýcarského bankovnictví. Byť jde jen o první vlaštovku konce anonymity švýcarských kont, odborníci se shodují, že tlak ostatních zemí na švýcarské banky bude pokračovat a ty se neubrání. „Bankovní tajemství ve Švýcarsku pořád platí a platit bude,“ prohlásil nicméně švýcarský ministr financí Hans-Rudolf Merz.

Daňové ráje jsou pro mnoho politiků v době současné světové ekonomické krize trnem v oku a zároveň snadným terčem, když každá koruna je rázem dobrá. Válku, zatím jen slovní, off-shore centrům vyhlásilo Německo nebo Spojené státy. Daňové ráje prý připravují Ameriku o 100 miliard dolarů ročně.

Současné vyšetřování banky UBS americkou daňovou komisí IRS mělo dvě roviny. Ta kriminální je dvěma stovkami identit a v dolarech třičtvrtěmiliardovou pokutou vyřešena. V civilním sporu IRS doufá, že se jí podaří dostat k údajům o svých spoluobčanech, kterých u UBS odhaduje na 20 tisíc.

Švýcarsko
Švýcarsko
Více fotek
  • Švýcarsko autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/650/64943.jpg
  • Investiční banka UBS autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/85/8418.jpg