Pražská burza v dobré náladě. Připsala téměř pět procent.

Praha - Pražská burza dnes obrátila směr a po strmém propadu v předchozích dnech na více než pětileté minimum naopak silně posílila. Motorem růstu byly zejména bankovní a pojišťovací akcie, které v minulých dnech patřily k nejvíce prodávaným. Hlavní index PX narostl o 4,53 procenta na 657 bodů. Mírně plusové byly i obchodní výsledky evropských a v úvodu obchodování i amerických burz.

„Po dvou dnech hrozivých ztrát dnes akcie něco z nich umazaly. Největší podíl na růstu indexu měly banky,“ shrnul exkluzivně pro Studio Burza české televize makléř Patria Direkt Roman Koděra. „Dalším důvodem růstu burzy byl návrat investorů ke středoevropským měnám,“ dodal.

Cena akcií pojišťovny Vienna Insurance Group stoupla o 7,96 procenta na 515,1 koruny, akcií Komerční banky o 6,71 procenta na 1796 korun a akcií Erste Group Bank, do které patří Česká spořitelna, o 5,47 procenta na 215,8 koruny.

V minulých dnech zahraniční investoři prodávali finanční akcie zejména kvůli obavám ze zhoršování ekonomického prostředí ve střední a východní Evropě. Možnost budoucího snížení ratingů bank s angažovaností v regionu totiž oznámily ratingové agentury Moody's a S&P. Analytici ale poukazovali, že Česko je na tom na rozdíl od dalších zemí regionu v mnoha ohledech lépe.