Sněmovna poslala změny v DPH do třetího čtení

Praha - Novela zákona o dani z přidané hodnoty má nakročeno ke schválení. Poslanci ji dnes na druhý pokus poslali do třetího čtení. Navržené změny dávají mimo jiné podnikatelům možnost odečíst si DPH u všech osobních aut, které si pořídí, nikoliv jen u užitkových. Navíc zákon po úpravách poslanců nyní počítá také se změnami v obou sazbách daně. Některé jsou však protichůdné.

Pod snížení sazeb daně se podepsala sociální demokracie a rebelové z řad poslanců ODS. ČSSD navrhla snížení dolní sazby daně, a to z nynějších devíti na šest procent. Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka tento návrh dnes upravil tak, aby snížení platilo jen na roky 2010 a 2011.

Se základní sazbou si pohrál Tlustý

Úpravu základní sazby navrhl poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Měla by klesnout ze současných 19 na 15 procent a toto snížení by mělo platit bez časového omezení.

Tlustého stranický kolega Petr Pleva naproti tomu navrhl zvýšit dolní sazbu z devíti na 15 procent. Kdyby tedy parlament schválil oba jejich návrhy, mělo by Česko jedinou sazbu DPH ve výši 15 procent. 

Ministr financí Miroslav Kalousek je všemi návrhy na úpravu sazby daně z přidané hodnoty značně rozhořčený. Dá se proto očekávat, že změny v sazbách ve třetím čtení sněmovnou neprojdou.

1Kalouskovi se změny sazeb nelíbí:

„Když sečtu pozměňující návrhy pana poslance Sobotky, pana poslance Tlustého a k tomu dopad z návrhu spotřební daně, tak to má dopad do veřejných rozpočtů větší než hospodářská krize.“


K dalšímu jednání o všech vznesených návrzích i o celé novele by se mohli poslanci sejít na mimořádné schůzi 3. března. Pokud novela sněmovnou zdárně projde, dostane ji k projednání Senát a poté k podpisu prezident republiky. Rozpočtový výbor navrhl, aby platila ode dne vyhlášení.
Poslanec Vlastmil Tlustý (ODS)
Poslanec Vlastmil Tlustý (ODS)
Více fotek
  • Poslanec Vlastmil Tlustý (ODS) autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/397/39700.jpg
  • Ministr financí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/691/69002.jpg