Nejsvobodněji na světě je v Hongkongu, svobodněji než v Česku je v dalších 35 zemích

Praha/New York - Česká republika je v celosvětovém srovnání 37. nejsvobodnější ekonomikou, vyplývá to z každoročního žebříčku Indexu ekonomické svobody americké nadace Heritage a deníku Wall Street Journal. Nejsvobodnější ekonomikou světa je již 15 let Hongkong, naopak nejméně svobodná zůstává Severní Korea. Žebříček hodnotí celkem 183 zemí a u každé si všímá deseti aspektů. Rozhodující je úroveň vlastnických práv, regulace mezd a cen nebo obchodní bariéry.

Česká republika si ve srovnání s předchozím rokem svoji pozici udržela, když v hodnocení získala 69,4 bodu ze sta možných.

Česku pomohlo podle nadace Heritage především zlepšení stavu veřejných financí a zároveň snížení úrovně korupce. „Česká republika je hodnocena jako 21. z 43 evropských zemí a její celkové skóre je vyšší než regionální a světový průměr,“ uvádí studie. Nicméně podle hodnocení zůstává korupce problémem české ekonomiky, stejně tak i příliš velká byrokracie.

Tvůrci při sestavování indexu zkoumali obchodní politiku, daňovou zátěž, zásahy vlády do ekonomiky, měnovou stabilitu, tok kapitálu, zahraniční investice, bankovní a finanční sektor, mzdy a ceny, vlastnická práva, regulaci a černou ekonomiku.

Nejsvobodnější země světa

    1.Hongkong
    2.Singapur 
    3.Austrálie
    4.Irsko 
    5.Nový Zéland
    6.USA 
    7.Kanada 
    8.Dánsko 
    9.Švýcarsko
   10.Velká Británie