Malým městům se nelíbí rozdělování peněz ze státní kasy

Praha - Zákon o rozpočtovém určení daní je jablkem sváru mezi městy a obcemi. Přes polovinu peněz určených na samosprávu si totiž ukrojí čtyři města - Praha, Brno, Plzeň a Ostrava. Menší města pak bojují spolu s obcemi o každou korunu a volají po férovějším rozdělení peněz z kasy ministerstva financí. Podle starosty Suché Lozi Petra Gazdíka jsou totiž ve všech velikostních kategoriích obcí a měst výdaje na jednoho obyvatele skoro stejné. Přesto velká města dostávají oproti těm menším až pětkrát tolik. Ministerstvo si proto nechalo zpracovat detailní analýzu pro přípravu nového zákona o rozpočtovém určení.

Podle náměstka ministra financí Eduarda Janoty analýza ale potvrdila, že je celá řada výdajů, které ostatní typy měst nemají, proto jsou tato města zvýhodněná svým procentním podílem na sdílených daních. Dalším problémem je, že aktivity obcí, které dělají ze zákona, mají zaplacené často jen ze čtyřiceti procent. Právě plné hrazení těchto nákladů by obcím ulevilo. Janota by to chtěl podle svých slov primárně změnit.

K žádnému radikálnímu kroku v rozdělování peněz mezi města a obce se ministerstvo ale zatím nechystá, nicméně analýzu vyhodnocuje a připravuje podklady pro jednání v Poslanecké sněmovně. Tam to ale jakákoliv změna zákona o rozdělení vybraných daní mezi města a obce lehké mít nebude. „Podle mě nenastane změna v oblasti sdílení daní, k tomu podle mě neexistuje politická vůle,“ myslí si poslanec ODS Michal Doktor. To víceméně potvrzuje i místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka: "Finanční prostředky by se musely přerozdělit, a tomu se budou velká města bránit. Lidovecký poslanec Pavel Severa mluví obdobně - podle něj mají velká města větší podporu v počtu poslanců a větší lobby.

V pondělí bude o analýze diskutovat speciální komise při ministerstvu financí složená ze zástupců všech zúčastněných stran.