Ministerstvo chystá příspěvky na nájem pro sociálně slabé

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj chce sociálně slabším lidem pomoct s placením nákladů na bydlení. Chystá proto návrh, podle něhož by tito lidé platili tržní nájem jen do určité výše svého příjmu. Menší část by pak za ně majiteli domu doplatil stát. Pomoc by směřovala jen do konkrétních měst, která by ji pro své obyvatele potřebovala, a majitelé domů by museli souhlasit s výší nájmu určenou státem. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny. Úřad zároveň počítá s prodloužením deregulace nájemného až do roku 2012.

„Plošné vyplácení sociálních příspěvků na bydlení v době prudkých výkyvů nájemného nezajistí pomoc těm nejpotřebnějším. Připravujeme proto nový nástroj, jak lidi motivovat a zároveň jim zajistit důstojné bydlení do doby, než budou schopni platit si nájem sami,“ řekl ředitel odboru bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj Pavel Rakouš.

Ministerstvo plánuje, že by se nájem doplácel přímo majitelům domů, kteří by se dohodli se státem, že nechají ve svých domech bydlet sociálně slabší občany. Podle Rakouše by bylo přesně určeno, jací lidé a s jakou výší příjmů mají na příspěvek na nájem nárok.

Pomalejší deregulace

Konkrétní podobu připravovaného plánu ministerstvo zatím zveřejnit nechce. Plánuje ho jen jako opatření na několik let, dokud by se zcela nevyrovnala situace mezi tržním a deregulovaným nájmem. To by mělo trvat déle, než ministerstvo původně naplánovalo. Vláda totiž zřejmě nebude stát v cestě poslaneckému návrhu na prodloužení deregulace v některých městech až do roku 2012.

Podle současného zákona by měla skončit už na konci příštího roku. "Ten skok mezi deregulovaným a tržním nájmem by však byl v té době tak vysoký, že by to řada domácností vůbec nemusela zvládnout. Proto chceme deregulaci v Praze, v 19 městech Středočeského kraje a všech krajských městech kromě Ústí nad Labem a Ostravy rozvolnit, řekl Hynek Jordán z tiskového oddělení ministerstva.