Dobré slovo z úst středoevropských centrálních bank zabralo

Praha - Nynější prudký pokles kurzu české koruny i dalších středoevropských měn je přehnaný, propad koruny by mohl ukončit současný cyklus snižování úrokových sazeb a spustit jejich opětné zvyšování. Dnes to řekl guvernér České národní banky Zdeněk Tůma ve vystoupení koordinovaném s prohlášeními centrálních bank dalších zemí střední Evropy. Koruna v reakci na guvernérova slova posílila vůči euru o 1,1 procenta na 27,95 Kč/EUR. Oproti včerejším závěrům posilovaly měny ve středoevropském regionu o 2 procenta.

„Domnívám se, že koruna nyní přestřeluje v opačném směru,“ řekl Tůma. „Nedomnívám se, že takovéto výrazné oslabování by se dalo vysvětlit fundamentálními faktory,“ dodal. Podobně se cítí bankéři dalších zemí regionu, kteří neplatí eurem. A dobré slovo z úst, kterým prokázali důvěru svým měnám, zdá se, zabralo.

Centrální banky Polska a Maďarska podle Tůmy sdílejí názor, že pohyby měn středoevropského regionu se nyní vyvíjejí obdobně, a že se všechny dostaly mimo rámec „fundamentálních“ makroekonomických faktorů. Trhy by podle centrálních bank měly rozlišovat mezi situací jednotlivých zemí. K tomu ostatně nabádaly i politické špičky jednotlivých zemí. Premiér a současný „předseda“ Evropské unie Mirek Topolánek dokonce varoval, že budou-li investoři vnímat problémy některé země v regionu a promítat je do jiné, může se stát, že Česko bude brzy nuceno žádat zahraniční institucionální finanční pomoc.  

Minulý týden kurz koruny klesl až na 29,69 Kč za euro, výrazně pod průměrný kurz 25,80 Kč, který pro letošní rok odhaduje ČNB. Koruna v červenci před eskalací globální finanční krize vystoupila až na rekordních 22,925 Kč, později ale v obavách investorů z oslabování ekonomiky v důsledku propadu exportu na Západ začala výrazně klesat.