Volný by chtěl do mobilů, kvůli úřadům ale cesta prý neexistuje

Praha - Telefónica O2, Vodafone, T-Mobile nebo U:fon by mohly mít další konkurenci. Na mobilní trh by se totiž chtěla dostat společnost Volný. Zatím jí v tom brání regulace trhu, která vstup dalšího hráče neumožňuje. Firma o vstupu na mobilní trh uvažovala už v minulosti. Podle ní však současná politika Českého telekomunikačního úřadu tyto snahy diskriminuje.

„Bohužel v současné době možnost vstupu na mobilní trh téměř neexistuje a je to vlastně z důvodu i nesymetrické regulace v České republice,“ myslí si obchodní a marketingový ředitel Volný, a.s. Hlavní problém je podle Dvořáka v tom, že zatímco mobilní operátoři můžou volně působit na fixním telekomunikačním trhu, tak naopak fixní operátoři na mobilním trhu působit nemohou.

„Možnost působení dalších subjektů na mobilním trhu, tedy i současných fixních operátorů, je omezena existencí potřebných disponibilních kmitočtů vhodných pro mobilní služby. Omezený rozsah volných kmitočtů nelze hodnotit jako diskriminaci některých skupin operátorů,“ brání se mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Dana Makrlíková.

Rozsah kmitočtů je totiž omezený přírodní zdroj, který nelze nafukovat. Jedinou možností proto je domluvit se s ostatními mobilními operátory a spolupracovat při poskytování mobilních služeb. A ti čekají na nabídku, tak jako třeba nejmladší z nich, U:fon. „Záleží na nich, co nám nabídnou,“ vzkázal marketingový ředitel U:fon Lukáš Antoš.