USA se letos dostanou z recese, doufá šéf Fedu

Washington - Americká ekonomika nyní prochází těžkou zkouškou. Pokud ale zaberou opatření vlády a centrální banky, mohlo by oživení přijít co nevidět. Již v příštím roce by mohlo americké hospodářství opět růst, míní šéf americké centrální banky Ben Bernanke. Trhy jsou ale k těmto nadějím skeptické, vždyť už se je o brzkém oživení snažil přesvědčit i prezident Barack Obama, avšak neuspěl.

Bernanke se obává vzniku „zpětnovazební smyčky“, ve které se bude vzájemně posilovat ekonomický pokles a krize finančního sektoru. „Abychom tuto smyčku přerušili, je důležité doplnit fiskální stimulaci ekonomiky důrazným vládním zásahem v zájmu stabilizace finančních institucí a finančních trhů,“ uvedl v projevu k bankovnímu výboru Senátu.

„Jestliže opatření přijatá státní správou, Kongresem a Fedem budou úspěšná a podaří se jim obnovit finanční stabilitu, bude tu podle mého názoru racionální vyhlídka, že současná recese skončí na konci roku 2009 a že rok 2010 bude rokem oživení,“ snažil se i přes nebezpečí, které stále ekonomice Spojených států hrozí, přesvědčit senátory o brzkém návratu k růstu Bernanke.


Cesta k oživení nebude růžová

Bernanke si od státních stimulů slibuje hodně, avšak trhy jsou značně skeptické, záchranná opatření si vykládají různě. Mnohdy reagují zcela naopak, než by měly. „Stát rozhodl, že navýší svůj podíl v Citibank. Investoři v tom vidí snahu o větší vliv na finanční sektor a děsí se dalšího znárodňování,“ představil jeden ze zářných příkladů výkonný ředitel Tower Group Guillermo Kopp.

I přes oznámení této pomoci bankovnímu sektoru se akciové trhy v pondělí propadly na dvanáctileté minimum. Špatně je na tom i spotřebitelská důvěra ve Spojených státech. Kvůli obavám, že se budou nadále zhoršovat ekonomické podmínky i situace na trhu práce, posunul index spotřebitelské důvěry své dno na 25 bodů z lednových 37,4 bodu.

Na státní podporu sází i Obama

I přes nepřízeň investorů si stále myslí, že Spojené státy nyní nemohou s dotováním svého hospodářství přestat, i Obama, a to i přesto, že před časem slíbil, že už nebude přehnaně utrácet. „Rozhodli jsme se pokračovat v ozdravném plánu, protože kdybychom podle většiny odborníků nezaplnili mezeru v poptávce, která vznikla tím, že firmy jsou v problémech, tak by schodky rozpočtů byly ještě vyšší,“ míní nový prezident.

Aby ale dostál svému původnímu slovu, chce Obama omezit výdaje na válku v Iráku. Uspořené peníze pošle chudým Američanům. Už ve středu by měly federální státy dostat celkem 15 miliard dolarů na zdravotní péči pro nejchudší obyvatele.

Americký prezident Barack Obama
Americký prezident Barack Obama