Sarkozy otočil, protekcionismus už není sprosté slovo, naopak je nutný

Řím - Evropská unie musí chránit svou ekonomiku a svá průmyslová odvětví, protože Spojené státy to dělají taky, řekl dnes francouzský prezident Nicolas Sarkozy po setkání s italským premiérem Silviem Berlusconi v Římě. Obě země hodlají podle Sarkozyho vytvořit silný ochranářský blok, který bude na nadcházejícím krizovém summitu EU požadovat důrazná opatření v tomto směru. České předsednictví naopak doufá a tlačí na vyslovení jednotného důrazného ne národním ochranářským opatřením.

Další kontroverzní prohlášení vypustila francouzská diplomacie v boji proti krizi. Jde jednak proti snahám českého předsednictví, které má ve věci opačný názor, jde i proti nedávným slovům samotného francouzského prezidenta. Teď však Sarkozy v tandemu s vedením Itálie změnil názor.

0„Jestliže Spojené státy chrání své farmáře tak, jak to dělají, můžeme dělat totéž i v Evropě, jestliže Spojené státy chrání svůj průmysl, jak to dělají, je to správné, ale my v Evropě snad můžeme dělat totéž,“ prohlásil Sarkozy. „Příští neděli, na krizovém summitu 1. března, budou Itálie a Francie mluvit společně důraznými slovy a budou žádat Evropu, aby přijala zásadní rozhodnutí,“ dodal prezident.

„Jestliže Spojené státy chrání své farmáře tak, jak to dělají, můžeme dělat totéž i v Evropě, jestliže Spojené státy chrání svůj průmysl, jak to dělají, je to správné, ale my v Evropě snad můžeme dělat totéž,“ prohlásil Sarkozy. „Příští neděli, na krizovém summitu 1. března, budou Itálie a Francie mluvit společně důraznými slovy a budou žádat Evropu, aby přijala zásadní rozhodnutí,“ dodal prezident.

Sarkozyho postoje vyvolávají obavy ekonomů i těch vlád, které se brání hrozbě vzestupu zhoubného protekcionismu. Ekonomové poukazují na to, že v historii zvýšená ochrana domácích trhů prodlužovala a zhoršovala ekonomické krize.

Sarkozy se odvolává zejména na to, že Spojené státy vložily do plánu na ozdravení ekonomiky za 787 miliard dolarů klauzuli „Buy American“. Ta nutí využívat v zakázkách za peníze z tohoto balíku americkou ocel a další zboží vyrobené v USA.

Sarkozy říká, že Francie musí nyní jednat sama, protože EU nezakročuje tak, jak by měla. Podle něj je nyní zapotřebí „více koordinace a rozhodnosti“ a „méně naivity“.

Nicolas Sarkozy
Nicolas Sarkozy