Americké banky utrpěly za čtvrtletí ztrátu přes 26 miliard dolarů

Washington - Americké komerční banky se v loňském posledním čtvrtletí propadly do úhrnné čisté ztráty 26,2 miliardy dolarů, tedy přibližně 567 miliard korun. Před rokem přitom utržily zisk 575 milionů dolarů a v uplynulém čtvrtletí to byla již jedna miliarda. Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) dnes oznámila, že se jedná o první celkovou ztrátu bankovního sektoru v USA od roku 1990. Počet bank, které si od FDIC vysloužily označení jako problémové, navíc stoupnul na 252.

Před čtvrt rokem přitom šlo o 171 bank a loni o pouhých šestasedmdesát bankovních ústavů. Objem rezerv, které si banky a spořitelny odložily jako rezervy ke krytí možných ztrát, se zvýšil na 69,3 miliardy dolarů ze 32 miliard o rok dříve. Za celý loňský rok bankovní sektor v USA vydělal 16,1 miliardy dolarů. Byl to jeho nejnižší souhrnný zisk od roku 1990.

Předsedkyně FDIC Sheila Bairová uvedla, že dvě třetiny všech bank byly na konci roku v kladných číslech. Do celkové ztráty sektor srazily vysoké propady několika velkých ústavů.

Finanční krize však pro banky má i světlou stránku v tom, že roste zájem o bezpečné vklady. Úhrn bankovních vkladů se v posledním čtvrtletí zvýšil o 307,5 miliardy dolarů, tedy o 3,5 procenta, což byl největší nárůst za deset let. Ještě o něco vyšším tempem z toho rostly vklady v domácích pobočkách bank. „Nárůst domácích vkladů ve čtvrtém čtvrtletí prokazuje důvěru veřejnosti v bankovní systém a pojištění vkladů,“ uvedla Bairová.

FDIC odhaduje, že krachy bank v důsledku finanční a ekonomické krize budou stát fond pojištění vkladů během příštích čtyř let více než 40 miliard dolarů. Letos již vyhlásilo bankrot a přešlo pod správu FDIC 14 federálně pojištěných finančních institucí, zatímco loni zkrachovalo 25 bank. V roce 2007 přitom vyhlásily bankrot jen tři banky v USA.

Bairová apelovala na banky, aby i ty nejzdravější z nich zvážily, zda by v zájmu posílení svého kapitálu dočasně neměly zastavit nebo alespoň omezit vyplácení dividend. Za nešťastné označila to, že některé banky vyplácely dividendy akcionářům, i když nevytvořily zisk.