Východní Evropa dostane stamiliardovou pomoc „ze světa“

Brusel - Banky ve střední a východní Evropě, které zasáhla finanční krize, dostanou mezinárodní pomoc. Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), Evropská investiční banka (EIB) a Světová banka jim slíbily poskytnout až 24,5 miliardy eur, v přepočtu asi 686 miliard korun, aby se s následky krize vyrovnaly.

„Instituce pracují společně, aby nalezly praktická, efektivní a včasná řešení krize ve východní Evropě. Zasahujeme, protože máme za tento region speciální zodpovědnost a protože to má hospodářský smysl. Během mnoha let byla integrace Evropy zdrojem prosperity a výhod. Nyní nesmíme připustit, aby se tento proces obrátil,“ uvedl šéf EBRD Thomas Mirow.

O zasažení východní Evropy a tamních bank se začalo mluvit teprve v posledních týdnech, přestože se původně zdálo, že region vyjde z globální krize bez větších škod. Nyní se ovšem zdá, že zatímco některé světové země se začnou odrážet ode dna, situace ve středovýchodní části Evropy je zvláště bezútěšná.

Nesprávný pohled na Česko

Problémy východoevropských ekonomik se v minulých dnech projevily i na trhu. Měny střední a východní Evropy se v uplynulých dnech výrazně propadaly, což vyvolalo rozhořčení v České republice, protože investoři stáhli i korunu. Podle České národní banky a českých politiků je ale situace v Česku daleko lepší než v některých východoevropských zemích a média a investoři mylně hází Česko do pytle s ostatními státy.

Česká koruna reagovala na zprávy o pomoci mezinárodních bank téměř okamžitě. Dopoledne prudce posílila a krátce po 11. hodině prolomila hranici 28 Kč/Eur. Cena dolaru spadla až ke 22 korunám.