Protikrizový summit: Ne protekcionismu a nové Železné oponě

Brusel - V Bruselu začal mimořádný summit Evropské unie. Svolalo ho české předsednictví kvůli dopadům současné hospodářské krize na ekonomiku v evropských zemích. Premiér Mirek Topolánek před zahájením zopakoval, že unie ještě nikdy takové krizi nečelila, protože čelí hned několika krizím - finanční, reálné ekonomiky a také energetické. Neformální summit má především zkoordinovat aktivity jednotlivých členských zemí společenství a zabránit bujení protekcionismu.

Zástupci střední a východní Evropy se před zahájením bruselského summitu sešli na polské ambasádě a ostře vystoupili proti protekcionismu. „Všichni chceme, aby se EU vystříhala projevů protekcionismu a egoismu,“ řekl po skončení polský premiér Donald Tusk. Polský premiér a předseda Evropské komise José Barroso se na tiskové konferenci rovněž vyslovili pro pro zachování pravidel vnitřního
trhu.

Topolánek také zdůrazňoval, že EU není rozdělená, alespoň ne víc, než kdykoli předtím. Summit má prý ukázat, že se nesmí dělit na staré a nové země, malé a velké, východ a západ a podobně, dodal český premiér. Dnešní neformální setkání v Bruselu je prvním, které Topolánek povede v roli předsedajícího. Jeho maďarský kolega Ferenc Gyurcsany požadavek na jednotu formuloval takto: „Nesmíme dopustit vznik nové “Železné opony.

O vzrušení se jen několik okamžiků před vrcholnou schůzkou postaral právě maďarský premiér Ferenc Gyurcsány, který navrhl aby vznikl fond na pomoc finančnímu sektoru zemí střední a východní Evropy ve výši 160 až 190 miliard eur (až 5,48 bilionu Kč). Slovenský premiér Robert Fico nicméně prohlásil, že takový plán nemá v EU podporu.

Hlasy volající po protekcionismu přichází především z Francie a Itálie. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy žádá ochranářská opatření pro země Evropské unie na úkor Spojených států. Chránit chce ale také Francii na úkor dalších členů Evropské unie.

V uplynulých týdnech například prohlásil: „Když se postaví továrna Renaultu v Indii, aby se auta značky Renault prodávala Indům, to je ospravedlnitelné. Ale aby se postavila továrna určitého výrobce, aniž bych citoval jeho jméno, v Česku a aby se prodávala jeho auta ve Francii, to už je neospravedlnitelné.“

Na summitu by se mělo kromě protekcionismu hovořit také například o obnovení úvěrových toků v ekonomice, regulaci bank či podpoře bankovního sektoru a průmyslu Evropské unie. Topolánek chce své kolegy nabádat také k tomu, aby se jejich země co nejdříve vrátily k plnění střednědobých rozpočtových cílů.

Klaus: Summit nemá valný smysl

I když mimořádné setkání svolalo do Bruselu české předsednictví, český prezident Václav Klaus je k jeho závěrům velmi skeptický. Tvrdí, že setkání nepřinese racionální ekonomické řešení krize ani dalších problémů s ní spojených.

Klaus opakovaně poukazuje na to, že krize je standardní fenomén. Místo výdajů na infrastrukturu a podobné projekty pro boj s ní doporučuje zbavovat se omezení svazujících stát, a to především v oblasti sociální, zdravotnické a pracovní.