Letecký provoz nad ČR kvůli krizi výrazně poklesl

Praha - Nebe nad Českem je volnější. Letecký pohyb klesl proti loňské zimě zhruba o pět procent. Praha Ruzyně hlásí až desetinový propad provozu. Lepší časy by měly přijít až v létě. Právě hlavní sezona ukáže, jak tvrdě hospodářská krize létání zasáhla.

Letecký průmysl zažívá další těžké období. Na nebi je klidněji, ve srovnání s loňskou zimou zhruba o dva tisíce přeletů každý měsíc. „Změna nastala až v listopadu roku 2008, tam došlo k poklesu o 4 procenta. Ten trend pokračuje i v současnosti,“ poznamenává Richard Klíma z Řízení letového provozu, které zatím přesto netratí: nad Českem létají těžší stroje, do kterých se víc vejde a které taky musí víc zaplatit.

Hůř jsou na tom dopravci. Českým aeroliniím ubývají cestující už od loňského října. Šetří obyčejní pasažéři i firmy. „Pokles počtu cestujících v důsledku recese dále pokračuje. Zatím se projevuje zhruba shodně ve všech segmentech, tedy jak v business klientele tak u turistů,“ vysvětluje mluvčí ČSA Daniela Hupáková.

Míň rušno je taky na ranvejích v pražské Ruzyni. Tady provoz klesl průměrně o deset procent. Letiště doufá, že lidi i zboží se na nebe brzy vrátí. Krizi přirovnává k jiným ranám z minulosti. „Když došlo k nějaké zásadní události typu SARS, útoku na newyorská dvojčata nebo lokálně k povodním, pak došlo k dočasnému útlumu zájmu cestujících o leteckou přepravu, nicméně potom zájem dynamicky narůstal,“ dodává mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí.

Rozhodne léto. První odhady ale říkají, že letní špička celoroční čísla nezachrání. „Podle prognóz Evropské organizace pro bezpečnost letového provozu Eurocontrol lze v současném roce očekávat pokles provozu v evropském vzdušném prostoru o 3,5 procenta,“ poznamenává Klíma.

Světový letecký průmysl utrpěl za rok 2008 ztrátu pět miliard dolarů. Mezinárodní sdružení letecké přepravy čeká červená čísla i pro rok 2009. Zatím odhaduje 2,5 miliardy.